Тваринництво

Як лікувати телязіоз у корів

Для діагностики телязіозу у великої рогатої худоби рідину, що витікає з очей, збирають у кювету та досліджують під мікроскопом, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Для встановлення діагнозу потрібно усунути рикетсійний кератокон’юнктивіт. Диференціацію здійснюють лабораторними методами діагностики.

Лікування хвороби спрямовано на видалення нематод із очей тварин. Для цього застосовують антигельмінтики широкого спектра дії. Парентерально вводять препарати, що містять левамізол або макроциклічні лактони. Орально задають препарати групи бензімідазолу.

Ефективне також промивання очей за допомогою спринцівки з м’яким наконечником. Розчини вводять по 50-60 мл у кон’юнктивальну порожнину ока під незначним тиском. Позитивні результати одержують від іхтіолйодоформової емульсії.

Також можна застосовувати івомек, ветамектин або івомекплюс ветамектин-Ф підшкірно в ділянці шиї в дозі 1 мл/50 кг маси тіла, ринтал – одноразово перорально в дозі 10 мг/кг.

Непоганий ефект можна отримати від введення внутрішньом’язово чи підшкірно дектомаксу в дозі 1 мл/50 кг, бровермектину – підшкірно 0,2 мл/10 кг, а також фенбендазолу, фебантелу, альбендазолу, ветлевамізолу. Останні застосовують так само, як за трихостронгілідозу.

У разі ускладнень вдаються також до симптоматичного лікування пеніциліном, сульфоніламідними препаратами.

Хворим коровам також можна вводити офтальмогель у дозі 1 мл під третю повіку з подальшим легким масажем, поєднуючи його з ретробульбарною новокаїновою блокадою (0,5%-й розчин новокаїну в дозі 15 мл).

У тварин після першого введення спеціальних препаратів зменшується сльозотеча й ознаки кератокон’юнктивіту. Після повторного застосування в поєднанні з новокаїновою блокадою вже не виявляють телязій. Високий терапевтичний ефект досягається після третього введення препарату: у корів поліпшується апетит, збільшується маса тіла. Протягом тижня після застосування препарату без додаткового лікування настає повне одужання тварин.

Нагадаємо, телязіоз у телят іноді призводить до втрати зору.