Тваринництво

Понад 75% промислових виробників свинини планують нарощувати обсяги виробництва

Понад 75% промислових виробників свинини планують нарощувати обсяги виробництва

Понад ¾ промислових свиногосподарств налаштовані на подальший розвиток, не зважаючи на економічні та епізоотичні перепони.

Про це свідчать попередні результати анкетування, проведеного Асоціацією «Свинарі України» (АСУ) напередодні 2020 року. В опитуванні взяли участь оператори різних масштабів діяльності: від 200 основних свиноматок чи 3 тис. голів одночасного утримання до флагманів ринку.

Згідно з опитуванням промислових свиногосподарств, які сукупно утримують понад 40% індустріального маточного чи третину загального свинопоголів’я сільськогосподарських підприємств України, понад 75% операторів заявили про готовність розвивати свинарський бізнес надалі.

Із них 15% планують будівництво нових майданчиків наступного року; 18% опитаних продовжуватимуть будівництво потужностей, почате у 2019 році; близько 40% мають намір  реконструювати виробничі майданчики.

Крім цього, понад 60% опитаних свиногосподарств планують часткове переоснащення комплексів, 10% – підвищення рівня автоматизації виробництва.

Понад 40% учасників опитування збираються нарощувати поголів’я свиней у 2020 році, в тому числі третина – за рахунок імпорту свинопоголів’я, уточнили в АСУ.

Однак, за словами директора ТОВ «Камчатка» Руслана Писаренка, на заваді розвитку стоїть бюрократична складова.

«Наразі ми плануємо нарощувати потужності виробництва за рахунок будівництва нового маточника на 600 голів. Однак, наскільки ці плани будуть здійснені, залежить тільки від держави та чиновників, від того, чи вдасться отримати дозвільну документацію», – зауважив він.

Невизначеність щодо долі ринку землі та державної політики стосовно свинарства, складнощі з отриманням дозвільної документації для запуску виробничих потужностей, що накладаються на складну епізоотичну ситуацію в країні, залишаються ключовими обставинами, наголосила керівниця аналітичного відділу АСУ Олександра Бондарська. «Ці бар’єри змушують свинарів двічі подумати щодо реалізації задумів розвитку», – зазначила вона.

Водночас глобальний тренд до здороження свинини, очікування відносної сталості цін на виробничі ресурси, зокрема на корми, та стабільного попиту на цей вид м’яса обіцяють виробникам вищу прибутковість, додала Олександра Бондарська.

Нагадаємо, на 1 січня 2020 року поголів’я свиней в Україні скоротилося на 4,9% (294,2 тис. голів), як порівняти з аналогічною датою минулого року, – до 5,73 млн голів.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!