Тваринництво

Переважно на перозис хворіють курчата й індиченята

Перозис (ковзний суглоб) – захворювання молодняку птиці, зокрема добового, яке характеризується розслабленням зв’язок і сухожилків кінцівок. Виникає у результаті порушення утворення кісток, зміщення та деформації суглобів і ахіллова сухожилка.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Характерні симптоми захворювання: збільшений п’ятковий суглоб, викривлення дистального кінця гомілкової кістки і верхнього відділу плесна, зміщення ахіллова сухожилка. Хворий молодняк птиці пересувається на плесновому суглобі.

Здебільшого на перозис хворіють курчата й індиченята. Його появі завжди передує підвищена смертність через елементарні дистрофії.

Перозис може розвиватися як наслідок будь-якого дисбалансу або дефіциту за біологічно активними й іншими компонентами раціону, який порушує розвиток ростової чашечки кістки.

Свого часу хворобу було описано як результат нестачі в раціоні птиці марганцю. Потім було доведено, що перозис може бути пов’язаний з нестачею холіну, біотину, фолієвої кислоти, ціаніну та вітамінів Е, В2 , В12, а також із надлишком Р та Са.

Так, біотин – обов’язковий елемент, що забезпечує або подовжує строк, необхідний для формування простагландинів із основних жирних кислот. Їх дефіцит призводить до видозміни хрящового метаболізму в епіфізах, у результаті чого знижується фізіологічна повноцінність формування кістки й різко змінюється формування великої гомілкової кістки.

Брак Zn може спричинити перозисоподібний стан – опухання колінних суглобів і укорочення трубчастих кісток, але ковзних сухожилків із нестачею цинку не трапляється. За дефіциту цього мікроелементу, крім укорочення довгих, особливо трубчастих кісток, наявна периферична нейропатія, яка затримує проведення імпульсів моторним нервом і спричиняє артритоподібні нейромускулярні порушення.

Як повідомлялося, молодняк птиці також у зоні ризику захворювання на гістомоноз.