Тваринництво

Клебсієли небезпечні і для курчат, і для дорослих бройлерів

Клебсієли небезпечні і для курчат, і для дорослих бройлерів

Масові шлунково-кишкові респіраторні хвороби в птиці спричиняють різні асоціації бактеріальних агентів, серед яких і клебсієли. Ці мікроорганізми повсюдно поширені в природі, стійкі до чинників довкілля, дезінфектантів, резистентні до різних груп антимікробних препаратів і мають високий ступінь адаптації.

Згубний вплив клебсієл поширюється і на курчат-бройлерів, і на доросле поголів’я птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

За трансоваріального зараження ембріонів клебсієлами виведення курчат знижується до 54-60%, що на 30,2-37,2% нижче, ніж за інкубації неінфікованих яєць. Кількість нежиттєздатних курчат, виведених із інфікованих клебсієлами яєць, які загинули в перші 4-5 діб життя, зростає в 2-2,5 раза, що становить 7-8%.

На неблагополучних щодо клебсієльозу птахофабриках збудник виділяється з інкубаційних яєць і завмерлих ембріонів у 20,8-50% випадків; від курчат у віці до 30 діб – у межах 16,6-50%; від курчат старше 40 діб і дорослої птиці – 11,2-55,5%.

Провідне місце в етіологічній структурі клебсієльозу бройлерів займає Klebsiella rhinoscleromatis, яка була ізольована в 98% випадків. Крім того, як етіологічний чинник виступають К. pneumoniae, К. oxytoca, К. ozaenae. Етіологічна структура клебсієльозу бройлерів істотно відрізняється від збудників, ізольованих від ссавців і людини.

Раніше ми писали, як у птиці діагностують хворобу Марека.