Тваринництво

Цинк підтримує цілісність кишківника свиней за теплового стресу

Результати низки досліджень свідчать, що цинк відіграє ключову роль у підтримці цілісності кишківника свиней, зміцнюючи щільні міжклітинні зав’язки у періоди стресу.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Форма цинку визначає його ефективність у зниженні проявів дірявого кишківника, який є наслідком гострого теплового стресу.

Годівля свиней високоефективними металамінокислотними комплексами допомагає знизити поширеність синдрому дірявого кишківника, підвищити безпеку та цілісність кишкового бар’єра.

Нагадаємо, за теплового стресу температура тіла тварини підвищується, від тканин, що вистилають кровоносні судини, шлунок, травний тракт й інші внутрішні органи, кров припливає до поверхні шкіри, щоб збільшити віддачу тепла.

Зі зменшенням припливу крові до тканин внутрішніх органів скорочується і надходження кисню (гіпоксія) та енергії до ентероцитів, клітин одношарового епітелію, що вистилає кишківник. Коли це відбувається, щільні міжклітинні зв’язки між ентероцитами можуть слабшати, і патогенні мікроорганізми та їхні токсини легше проникають у кровотік, що зрештою призводить до розвитку синдрому дірявого кишківника.

За теплового стресу свині гірше споживають корм, що, ймовірно, є механізмом скорочення виробництва метаболічного тепла. Показники продуктивності падають.

Крім того, у результаті пришвидшеного дихання свиней через посилену тепловіддачу утворюються вільні радикали кисню й азоту, здатні послабити або зруйнувати щільні міжклітинні зв’язки в кишківнику.

Сильний тепловий стрес може спричинити морфологічні зміни в кишківнику, зруйнувати щільні міжклітинні зв’язки між ентероцитами. Отже, кишковий бар’єр може стати уразливим до транспорту ліпополісахаридів або ендотоксинів через кишкову стінку в кровотік, що призводить до активації імунної системи.

Нагадаємо, доступ свиней до води допомагає їм адаптуватися до теплового стресу. Крім того, у спеку свині повинні мати можливість лежати не торкаючись одна одної.