Тваринництво

Багато патогенних мікроорганізмів тривалий час витримують низькі температури

При виборі дезінфекційного засобу для зовнішньої біобезпеки свинокомплексу у холодну пору року треба обов’язково враховувати кілька чинників: ефективність деззасобу, його економічність і безпечність для середовища та людей, які з ним працюють.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Ефективність дезінфекційних засобів зі зниженням температур суттєво зменшується. До того ж робочі розчини для оброблення дезкилимків, дезбар’єрів, дезрамок, автотранспорту на в’їзді/виїзді готують на основі води, яка замерзає за 0 °С. Відповідно дезінфектанти втрачають свою ефективність удвічі, а то й більше. Перевірити це можна лише в лабораторних умовах. У господарстві про це дізнаються хіба що, коли вже буде пізно й інфекція гулятиме комплексом.

Тож для спеціалістів визначення відсоткової концентрації розчину і його активність у певний час – головне для ухвалення рішення щодо використання препарату.

Натомість значна кількість патогенних мікроорганізмів може досить тривалий час витримувати низькі температури.

Нині досить обмежений вибір засобів дезінфекції для застосування за низьких температур довкілля і він не відповідає сучасним вимогам організації заходів біобезпеки на виробництві. Так, найпоширенішими антифризами, які додають до складу деззасобів, є пропіленгліколь та етиленгліколь, але їхнє застосування обмежене через високу токсичність.

Дезрозчини на основі формальдегідів втрачають свою активність за зниження температури понад 12 °С, перетворюючись на гель і, крім шкоди матеріалам, жодної іншої дії не чинять.

Глютаральдегіди діють за температури навколишнього середовища понад 5 °С. Якщо ж температура знижується з 5 °С до 0 °С, концентрацію розчину треба збільшувати від звичних 0,5-1% до 5%. Та дослідження доводять, що такий розчин неефективний.

До прикладу, дезінфектант на основі ЧАС/глутаральдегід нейтралізує бактерію Enterococcus faecium за температури 20 °С у концентрації 1%. За зниження температури до 10 °С вказаної концентрації недостатньо, а за 0 °С навіть 8% концентрація деззасобу не здатна знизити рівень патогенів до прийнятного рівня.

Як повідомлялося, 10% великих свинокомплексів підтримують зовнішню біобезпеку на високому рівні.