Тваринництво

Дотримуючись шести простих правил біобезпеки, можна вберегтися від АЧС

Формула захисту

Формула захисту

 Дотримуючись шести простих правил біобезпеки, можна вберегтися від АЧС. 

Віктор Тисячний, фахівець із дезінфекції компанії ТЕКRО

Чи готові ви обманювати себе, використовуючи абиякі деззасоби наосліп, уважаючи, що зробили все для захисту свого господарства? Якщо так, тоді час подбати про наявність жаб’ячих лапок біля входу ферми — такий засіб матиме аналогічну дієвість. Це, звісно, алегорія, однак дуже влучна. 

Якщо ви бажаєте справді розібратися, на що варто звернути увагу для захисту перед загрозою африканської чуми свиней (АЧС), реально подивитися на речі — тоді викладений нижче матеріал саме для вас. 

Сувора статистика свідчить, що епізоотична ситуація в Україні є вкрай складною: 2024 року спалахи АЧС у свиногосподарствах країни на 27% перевищили тогорічні показники. Відтак питання належної біобезпеки у кожному господарстві стоїть руба: або ми вживаємо всіх заходів і дотримуємося протоколу, або ж завтра здаємо тварин за безцінь і закриваємо бізнес. 

Чи варто говорити, що розроблення надійної системи захисту та вибір якісних дезінфектантів тут архіважливі? І так ми дбаємо не лише про себе, не лише про захист власного поголів’я, а й запобігаємо витоку вірусу та виникненню біологічної загрози для сусідніх господарств. Якщо хочете, то наразі перед усіма свинарями стоїть висока мета, як би пафосно це не звучало, — зберегти галузь, лишити традиції свинарства для майбутніх поколінь. 

Нюанси дезінфекції 

Без вакцини проти АЧС одним-єдиним способом боротьби з вірусом є суворе дотримання системи біозахисту на фермах. Однозначно, головну роль відіграє правильна дезінфекція. Розберімося, як дезінфекційні засоби можуть допомогти запобігти поширенню АЧС. 

Поставте собі запитання: як я обираю засіб для дезінфекції? На що я звертаю увагу, окрім ціни? Що я знаю про цей засіб, окрім назви, виробника та миловидного говіркого представника, з яким час від часу п’ю каву? 

Знищити вірус АЧС: хто швидше? 

Дезінфекційні засоби — це речовини, призначені для інактивації або знищення мікроорганізмів на інертних поверхнях. Однак, де ви бачили на фермі інертні поверхні? У свиногосподарствах усередині приміщення чи за його межами їх не існує. Вода, сеча, органічні рештки змінюють pH середовища та швидко деактивують діючі речовини дезінфектантів. У результаті ми наносимо робочий розчин, який не діє на збудника або ж діє короткий час, що недостатньо для повного знищення. 

А скільки ж треба часу? Рекомендований ФАО та МЕБ час контакту для знищення вірусу АЧС дезінфекційними засобами — 30 хв. Завдання виробників — забезпечити час активної дії засобу не менше як 30 хв. Коротший період контакту дасть змогу вірусу вижити. Неабияк потішають деякі рекламні слогани на зразок «Знищує вірус за кілька секунд». А ще швидше можете написати? 

Правило 1. Звертаємо увагу на повний склад засобу. Для стабілізації діючих речовин виробники використовують кислоти. Добре, якщо це композиція кислот сильної дії. 

Чому Джо невловний? Бо його ніхто не ловить 

Повернімося до умов господарства. Що ми бачимо: бетонну підлогу, гумові мати, дерев’яні конструкції. Навіть якщо на перший погляд вони нам видаються гладенькими й рівними, то під мікроскопом вони матимуть безліч виступів і заглибин. 

Постає питання: як дістатися вірусу в таких умовах? Очевидні переваги має нанесення дезрозчину піною. Вона відмінно вкриває поверхні, економніша у використанні й довше тримається на поверхні (а нам саме це і треба!). 

Звертали увагу колись на засоби для миття скла? Вони мають два способи нанесення на насадці: обприскуванням і піною. Обприскали, й розчин  швиденько стік зі скла, а піна тримається стійкіше. Так, можливо, вірус АЧС тому й невловний, бо ми його просто не ловимо? 

Правило 2. Звертаємо увагу на можливість нанесення піною та здатність проникати у щілини, як от FAM 30 — наноситься піною й забезпечує мінімум 30 хв впливу на вірус АЧС. 

Що добре в медицині — «не той фасон» для ветеринарії 

Так, більшість речовин для дезінфекції було розроблено для застосування в операційних, лікарнях, лабораторіях. І ми вже повторювали, що умови господарства вкрай відрізняються від таких. Ще одна проблема, що є у тваринницьких приміщеннях, — банальний пил. Небезпечний він тим, що повністю змити його важко, а з пилососом по господарству ніхто бігати не буде. 

Навколо кожної такої пилинки збираються мікроорганізми, а складність у тому, що довкола цього конгломерату утворюється така собі бульбашка. Не зруйнувавши її, неможливо якісно продезінфікувати поверхню. Для цього усі виробники, ой, тсссс… вибачте, з усіма — це перебір… окремі відповідальні виробники додають змочувачі. Дорогі речовини, які дають змогу як слід зволожити поверхню й нанести дезінфектант, розірвавши ці пилові бульбашки. Без них неможливо проникнути до глибоких щілин. 

Правило 3. Дивимося, який відсоток змочувачів не пошкодували виробники й додали до складу. Тут маслом кашу не зіпсуєш: чим більше — тим краще! До слова, у ФАМ 30 їх аж 18%. Тому він і проникає на бетонних поверхнях у глибину до 8 см. 

«Поїзд їде — воно лізе» 

Знайома фраза? Ще б пак! Що на вокзалі, що в господарстві — суцільна метушня. Якщо ви розглянете схему, складену МЕБ про шляхи занесення вірусу АЧС у господарства промислового типу, то зрозумієте: перекривши контакт із диким кабаном, основним джерелом занесення збудника в господарство є транспорт, адже одна машина може об’їхати кілька господарств за день. 

Тут є свої особливості. Навряд чи вас врятує розприскування дезрозчину на зовнішній обід коліс або дезванна, якою проїде бруднюща вантажівка за кілька секунд. Ми ж на початку статті домовилися реально дивитися на речі. Наше завдання на цьому етапі — забезпечити найповніше покриття та якомога триваліший контакт деззасобу з поверхнею. 

Правило 4. Обладнайте систему якісної обробки транспорту. Можна зробити це самостійно, однак добре самому все вміти, але ще краще не самому все робити. Зверніться до спеціалістів «ТЕКРО» — ми обладнали не один десяток таких систем. Звертайтеся. 

Ваші документи 

Не вірте всьому, що чуєте чи бачите. Перевіряйте й піддавайте сумніву інформацію. Вам кажуть: засіб довів свою дієвість щодо вірусу АЧС. А в яких умовах довів, лабораторних? Та й кому довів, хто це засвідчив? 

Сертифікати міжнародних лабораторій, що підтверджують дієвість ФАМ 30 проти АЧС

Упевненість в ефективності деззасобу може бути тільки тоді, коли він пройшов перевірку принаймні в одній із міжнародних референс-лабораторій на АЧС в польових умовах. Наголошено: ПОЛЬОВИХ. Як от продукти від Evans Vanodine International довели це і мають відповідні сертифікати від трьох міжнародних визнаних лабораторій: OVI (Південна Африка), CIS-INIA (Іспанія), Інститут Пірбрайта (Велика Британія). Протоколи тестування у цих лабораторіях відтворюють умови, виявлені на фермі, що перешкоджають дії деззасобу. За таких умов дезінфектант має досягти принаймні 99,99% знищення, що дає засобу міжнародне визнання як здатного знищувати АЧС в умовах ферми. 

Правило 5. Просимо виробника надати сертифікати від міжнародно визнаних лабораторій. 

Про біобезпеку — тільки серйозно й відповідально 

З дезінфектантами ми трохи розібралися. Однак це всього маленька частинка у складному пазлі біозахисту. Тут без створення системи та контролю не обійтися. Для ефективності в будь-якій діяльності потрібен план. І біобезпека — не виняток. Отже, складіть програму захисту від АЧС для своєї ферми! 

Як це зробити? 

1. Визначте критичні точки. 

2. Розробіть план дезінфекції. 

3. Виберіть відповідний очисний і дезінфекційний засіб, якому можна довірити свій бізнес. 

4. Задокументуйте всі кроки в програму, яку можна перевірити. 

5. Подбайте про дотримання процедури та контроль. Без цього — ніяк. 

Правило 6. Складаємо програму для свого господарства. Можна самотужки. А можна зателефонувати в «ТЕКРО», і вам надішлють готовенький план, який ви підганяєте під свої умови. 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ