Тваринництво

Успіх біобезпеки свиногосподарства – у правильно підібраних деззасобах

Успіх біобезпеки свиногосподарства – у правильно підібраних деззасобах

Головні помилки свиногосподарств при створенні програми біобезпеки насамперед полягають у неправильному підборі дезинфікуючих засобів.

На цьому наголосив директор департаменту ветеринарії ТОВ «Гудфід» Олександр Шеляг, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Біобезпека буває зовнішньою та внутрішньою. Зовнішня передбачає кілька бар’єрів на шляху інфекції: санпропускники, наливні дезбар’єри, дезрамки на в’їзді, дезкилимки на вході. Саме ці об’єкти мають бути найзахищенішими, зазначив він.

Дезінфектанти повинні ефективно знищувати бактерії і, що особливо важливо, віруси. Дезінфектанти відрізняються за способом нанесення, шкідливістю для обладнання, експозицією дії тощо.

«Наприклад, якщо лікар ставить на меті оброблення транспорту чи дезкилимків, треба робити ставку на деззасоби, які дуже швидко знищують віруси, – зауважив Олександр Шеляг. – Натомість часто в господарствах для цього застосовують засоби, які мають експозицію дії 60 хвилин. Але жоден транспортний засіб чи людина не стоятимуть перед свинокомплексом 60 хвилин…».

Тобто в такому разі використання деззасобів неефективне, деззасоби з великою експозицією для зовнішньої біобезпеки категорично не придатні, резюмував експерт.

Ще один момент – поверхня, яку обробляють деззасобом з експозицією дії 60 хвилин, весь цей час має бути вологою, підкреслив Олександр Шеляг. А за спекотної погоди він висихає на оброблюваній поверхні протягом кількох хвилин, отже припиняє діяти. І в такому разі не врятує і подвійна концентрація засобу, що практикують деякі спеціалісти.

«Препарат ефективний у дозі, зазначеній в інструкції з використання, – наголосив Олександр Шеляг. – Ба більше, як показують лабораторні дослідження деззасобів, вказана в інструкції доза – вже із запасом, навіть у кілька разів».

Окрім того, що збільшена доза деззасобу – це викинуті кошти, так ще й підвищена концентрація призводить до вироблення резистентності у вірусів і бактерій до цього препарату. «Тому треба періодично проводити ротацію деззасобів», – підсумував експерт.

Як повідомлялося, на Глобинському свинокомплексі створили сувору систему біобезпеки.

Нагадаємо, за спалаху АЧС надважливе інтенсивне очищення інструментів.