Техніка

Сівалка Spirit – оптимальний варіант для середніх та легких грунтів

Сівалка Spirit – оптимальний варіант для середніх та легких грунтів

 

Вибір нової сівалки – відповідальний для аграрія момент. І щоб надати перевагу тому чи іншому агрегату важливо бачити результат його роботи. Першим і найкращим індикатором, який дає змогу визначити наскільки якісно була проведена сівба є отримання дружних і рівномірних сходів. Добре розвинуті здорові рослини дають надію на досягнення запланованого врожаю в майбутньому.

 

 

Якщо порівнювати осінню та весняну посівну кампанії, то зазвичай навесні строки сівби більш стислі в часі, ніж восени, адже з кожним днем стає дедалі тепліше, запаси вологи у верхньому шарі зменшуються, і коли пройдуть наступні опади – точно сказати важко. Тому в цей період швидкість проведення посівної виходить на перше місце. Особливо гостро це питання постає перед підприємствами, які володіють великим земельним банком, адже ризики не вкластися в оптимальні строки сівби в такому випадку значно зростають. А як відомо, запізнення з сівбою здатне суттєво знизити врожайність, і вже ні наступне підживлення, ані захист не зможуть повернути втрачений потенціал культури.

 

Як оптимізувати посівну кампанію і забезпечити здоровий старт рослинам з власного досвіду розповідає Анатолій Ковганенко агроном СТОВ «Батьківщина» – добре відомого і одного з найпотужніших господарств Чернігівської області.

 

– Наше підприємство володіє земельним банком у 26 тисяч гектарів землі в Срібнянському та Талалаївському районах і спеціалізується на вирощуванні таких культур, як соняшник, пшениця, кукурудза, кормові трави. Зрозуміло, що для того, аби встигнути вчасно засіяти такі площі, потрібно не тільки заздалегідь закупити насіння та добрива, а й мати необхідну техніку, яка не підведе в найвідповідальніший момент і дасть змогу провести посівну кампанію з мінімальними ризиками.

 

Агроном СТОВ «Батьківщина» Анатолій Ковганенко

 

В останні кілька років ми маємо незмінний асортимент культур, змінюються лише їх пропорції відповідно до кон’юнктури ринку. До останнього року в структурі господарства переважали кукурудза та соняшник. Пшениці було дещо менше – в межах 2–4 тисяч гектарів.

 

Раніше для сівби зернових ми використовували вітчизняні сівалки «Клен». В міру того, як зростала площа земель господарства, нам ставало дедалі важче проводити посівні кампанії, адже ця техніка не надто продуктивна, і часто при дотриманні оптимальної швидкості терміни сівби затягувались. Кількість тракторів була обмеженою, а при зчіпці сівалок знижувалась якість посіву.

 

Чотири роки тому ми вирішили, що настав час для пошуку шляхів інтенсифікації виробництва та зменшення витрат. З цією метою спочатку ми придбали сівалку Rapid 600С, яка позиціонується як техніка для швидкісної сівби з можливістю одночасного внесення добрив. Втім частину площ в перший рік все ж продовжували сіяти сівалками «Клен», що дало нам змогу порівняти ці машини.

 

Перш за все Rapid дійсно підтвердила звання високопродуктивної сівалки. В середньому за світловий день вона у нас засівала близько 70 гектарів пшениці – залежно від конфігурації та підготовки поля, в той час як «Клен» міг осилити 30–35 га. Швидкість сівби збільшилась із 8 до 12–15 км/год, причому якість сівби теж покращилась – насіння розміщувалось на однаковій глибині і сходи були більш рівномірними та дружними.

 

Отож, зібравши озиму пшеницю в рік порівняння, ми побачили, що на площах засіяних сівалкою Rapid 600C, врожайність культури виявилась вищою на 3–4 ц/га залежно від сорту та поля. На площі у 2 тисячі гектарів, засіяній Rapid 600C, ми отримали додатковий врожай в межах 6–8 тисяч центнерів. Таким чином інвестиція цілком себе оправдала, – зазначає Анатолій Ковганенко.

 

– Та на цьому наше знайомство з технікою Väderstad не припинилось. Минулого року наше керівництво вирішило збільшити площі озимої пшениці до 7 тисяч гектарів. Тому постало питання про придбання додаткових сівалок, які б могли забезпечити нам якісну та вчасну сівбу. Не зраджуючи традиціям ми знову зупинили свій вибір на шведському виробнику. Щоправда тепер обрали іншу сівалку – Spirit. І для цього було декілька передумов.

 

Однією з відмінностей Spirit є те, що вона обладнана дводисковим висівним сошником, на відміну від сівалки Rapid, в якої сошник однодисковий. Останній призначений насамперед для більш важких ґрунтів, а на середніх і легких, як у нашому господарстві, можна працювати і дводисковим сошником. Також перевагою Spirit є те, що вона, зокрема, представлена у 9-метровому варіанті і характеризується відповідно більшою продуктивністю. Для нас це було важливо, адже площі під пшеницею значно зросли і ми потребували хоча б однієї широкозахватної сівалки. Таким чином, маючи один більш потужний трактор – Fendt 936 (340–360 к. с.), ми вирішили придбати під нього 9-метровий Spirit 900S. Крім цього, додатково замовили ще дві 6-метрові сівалки Spirit 600S для агрегатування із тракторами Сhallenger 685. Вони є дещо легшими за Rapid 600C і на мою думку, більш оптимально підходять для тракторів такої потужності.

 

Ми усвідомлено замовляли сівалки Spirit, які не обладнані системою для внесення добрив. Iз власного досвіду можу сказати, що комплексні добрива, які ми вносимо під час сівби, постачаються не завжди гарної якості, часто містять грудки, що призводить до забивання сошників. Тому ми вирішили за можливості працювати старим перевіреним шляхом – вносити добрива розкидачами з подальшим загортанням ґрунтообробними органами сівалки, тим більше, що відповідна техніка у нас є.

 

Єдине, чого нам бракує на сівалках Spirit, – це система контролю висіву, до якої ми так звикли на посівному комплексі Rapid. Справа в тому, що ми купували сівалки Spirit в базовій комплектації, де такої системи не передбачалось. Але вона потрібна, оскільки виключає ризик припинення процесу висіву в разі блокування насіннєпроводів, якими переміщається насіння, таким чином, суттєво зменшує вплив людського фактору і економить час на зайвих зупинках. Тому тим хто планує купувати цей агрегат раджу одразу замовляти із системою контролю висіву.

 

Що ж стосується загального враження, то, на мою думку, Spirit 900S – напевно найбільш продуктивний посівний комплекс не тільки в лінійці компанії Väderstad, а й серед всіх 9-метрових сівалок на ринку.

 

Серед агрономічних переваг агрегату варто відмітити наступні.

 

Перш за все конструкція Spirit 900S розроблена таким чином, щоб витримувати точність висіву навіть за високої швидкості – до 15 км/год. Всі частини сівалки, які працюють в землі, мають індивідуальну підвіску, що стабілізує рух основної рами та забезпечує точність виконання заданих параметрів технологічної операції.

 

За один прохід сівалка виконує передпосівну культивацію, вирівнювання ґрунту, ущільнення, сівбу, коткування та мульчування – економія часу суттєва.

 

Для проведення передпосівної культивації сівалка обладнана системою важких вирівнюючих планок CrossBoard Heavy та універсальним ґрунтообробним знаряддям – System Disc Aggressive. Два ряди вирізних конічних дисків діаметром 450 мм добре підготовлюють посівний шар. Вони призначені для підрізання бур’янів, стерні, подрібнення та перемішування соломи у верхньому шарі ґрунту. Їх Х-подібне розміщення забезпечує прямолінійність руху сівалки позаду трактора.

 

За світловий день 9-метровий Spirit може засіяти в наших умовах близько 100-110 га пшениці

 

Прикочувальні колеса, які розміщуються за дисками виконують кілька функцій – великий діаметр 820 мм забезпечує плавний хід на високих швидкостях, а ширина 400 мм дає змогу провести рівномірне ущільнення по всій ширині висіву. Крім того «шахове» розташування коліс зменшує потребу в тягових зусиллях і знижує ризик нагортання ґрунтової маси.

 

Висівні диски сівалки діаметром 380 мм забезпечують необхідну точність сівби на високій швидкості. V-подібний сошник розгортає ґрунт по боках рядка і розміщує насіння в сформоване посівне ложе. Після цього ґрунт переміщується з боків у рядок і закриває його.

 

Трикутна система гумової амортизації сошників TriForce дозволяє забезпечити достатнє притискне зусилля сошника для точного копіювання поверхні ґрунту під час роботи на високих швидкостях.

 

Наявність безкамерних покришок, якими оснащені прикочувальні колеса, дає змогу витримувати рівномірну глибину проникнення сошників і здійснювати ефективне закриття насіннєвої борозни, навіть під час роботи на дуже легких ґрунтах.

 

Варто відзначити і висівний пристрій сівалки –  Fenix II, який виготовлений з корозійностійкого матеріалу. Його дозуючі гумові котушки мають перевагу перед іншими моделями, оскільки м’яко взаємодіють як із насінням, так і з двигуном. Для чіткості роботи дозуючого пристрою Fenix на сівалці передбачено встановлення радара визначення швидкості.

 

Позаду прикочувальних коліс у сівалки розташована штригельна борона, завдання якої полягає у мульчуванні поверхні ґрунту після сівби з метою запобігання утворенню кірки та непродуктивних втрат вологи.

 

Наша 9-метрова модель розрахована на ширину міжрядь 16,7 см, хоча може постачатись і з меншою шириною – 12,5 см. Кожен із варіантів має свої переваги та недоліки. Наприклад, за ширини міжрядь 16,7 см зменшується потреба у тяговому зусиллі трактора, покращується пропускна здатність ґрунтової маси з великою кількістю пожнивних решток. Тому більшу сівалку ми обрали саме з такою шириною. Вона в основному сіє озиму пшеницю. Решта моделей у нас має ширину міжрядь 12,5 см, яка краще підходить для сівби ярих культур, оскільки при цьому формується оптимальніша площа живлення і рослини більш рівномірно розподіляються по полю, таким чином, краще використовується весняна ґрунтова волога. Отож, 6-метровими сівалками, окрім озимої пшениці, ми також сіємо ярі зернові (ячмінь, овес) та кормові культури.

 

Стосовно технічних особливостей, варто відмітити, що у 9- та 6-метрових моделях Spirit передбачена функція вимкнення половини сівалки, яка допомагає зекономити посівний матеріал на клиновидних загінках, запобігаючи подвійним пересівам, що негативно впливають на розвиток рослин.

 

Також важливою перевагою при роботі на полях зі схилами, які у нашій місцевості трапляються повсюди, є високе розташування розподільних головок, завдяки чому забезпечується точна норма висіву насіння, а також їх безперешкодне переміщення до сошників.

 

Що стосується продуктивності – за світловий день Spirit 900S може засіяти в наших умовах близько 100–110 га пшениці, при цьому забезпечуючи чудову якість і точність розміщення насіння у ґрунті. 6-метрові варіанти засівають зазвичай до 80 га за день. Це дещо більше, ніж виконує сівалка Rapid 600C, яка здійснює додаткові зупинки для дозаправки добрив. А взагалі продуктивність залежить як від вирощуваної культури, так і від норми висіву. Чим вища норма, тим менша швидкість. В цьому плані ми намагаємось притримуватись рекомендацій виробника.

 

В цілому ж Spirit надійні та зручні в користуванні машини, які чудово підходять для наших умов. Результат її роботи мене як агронома задовольняє повністю. Така техніка дійсно додає впевненості в роботі і в завтрашньому дні.

 

 AgroTimes

 

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!