Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Овочі - Ягоди - Сад

Українські тепличники знову за багато років почали нарощувати експорт

AgroTimes
Джерело:
AgroTimes
Поділитись:

Український тепличний бізнес починає проявляти перші ознаки відновлення, після шоку, викликаного різким зростанням цін на енергоносії в 2014-2019 роках. За підсумками перших 10 місяців 2020 року Україна вперше за останні роки демонструє приріст експорту тепличних огірків і помідорів. Експорт огірка виріс на 7% до 3,1 тис. тонн, а експорт помідора – на 25% до 9,8 тис. тонн. В останні 4 роки, в цей період, експорт тепличних овочів незмінно знижувався.

Про це повідомляє EastFruit.

«Українська теплична галузь була першою на пострадянському просторі, яка почала впроваджувати енергоефективні сучасні технології і будувати теплиці з високим потенціалом продуктивності. Однак цей процес, на жаль, не був масовим – станом на 2014 рік, як і раніше було дуже багато тепличних комбінатів, які користувалися морально застарілими неефективними теплицями, побудованими ще за часів СРСР. При цьому майже 100% експорту тепличної продукції здійснювалося в РФ. З різким зростанням вартості газу і закриттям доступу до ринку Росії, ці підприємства моментально припинили свою діяльність,оскільки вона була збитковою», – прокоментував економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

На сьогоднішній день в Україні велика частина тепличних комбінатів перейшла на опалення вугіллям, так як ціни на газ для тепличних господарств країни найвищі в регіоні. Однак і вугілля в Україні також коштує істотно дорожче, ніж в інших країнах. Додатково до всього, лише деякі з тепличних компаній вміють експортувати овочі в країни ЄС, оскільки орієнтувалися в більшості на менш вимогливий ринок РФ. 

«Таким чином, в Україні поступово утворилося два сегмента найбільш успішних тепличників: перший представлений ультрасучасними і високоефективними підприємствами, з добре розвиненими маркетингом продукції як для внутрішнього ринку, так і на експорт і другий – це сегмент недорогих весняно-літніх теплиць, де мінімізоване використання енергоносіїв, однак продукція має високі якісні параметри. Правда у другого сегмента є великі проблеми з розвитком у вигляді занадто невеликого розміру підприємств та відсутності кооперації для експорту. Якщо вони почнуть успішно кооперуватися, то зможуть в весняний і літній період бути висококонкурентними на ринках країн ЄС, і не тільки з овочами, але і з іншими видами плодоовочевої продукції», – пояснив експерт ФАО.

За оцінками EastFruit, одна гігакалорія тепла обходиться українським тепличним комбінатам, навіть якщо вони використовують вугілля, в 3,4 раза дорожче, ніж тепличним комбінатам Росії, в два рази дорожче, ніж виробникам тепличних овочів Узбекистану (де, набагато тепліший і сонячний клімат) і в 5 разів дорожче, ніж тепличникам Казахстану.

Природно, що, в таких умовах, в зимовий період українським тепличним комбінатам складно конкурувати за ціною з помідорами з Туреччини і інших країн, де клімат набагато м’якше. Однак за якістю українські виробники починати конкурувати все більш успішно, і, при цьому, ефективно працюють в більш дорогих цінових сегментах.

Читайте також: Турецькі томати поступово дорожчають

Джерело:
AgroTimes

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ