Овочі-Ягоди-Сад

Столовий виноград краще вирощувати на арочних шпалерах

Столовий виноград краще вирощувати на арочних шпалерах, адже так листя максимально звернене до сонця й використовує його енергію, формує урожай, вважає Андрій Гайдай, засновник розплідника щеплених саджанців винограду ТОВ «Виноград Одеса».

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Я впевнений, що столовий виноград любить арочні (або горизонтальні) шпалери, а в нас в основному застосовують вертикальні, – зауважує Андрій Гайдай. – Виноград – це ліана, і на арочних шпалерах правильно працює листовий апарат. Все листя максимально звернене до сонця й використовує його енергію. Що, своєю чергою, правильно формує урожай і дає результат. Італія, Єгипет, Ізраїль, Південна Америка, південь Північної Америки, Індія, Узбекистан вирощують виноград винятково на арочних шпалерах. Звичайно, у них немає таких морозів, від яких потрібно вкривати, якщо виноград росте на вертикальних шпалерах».

Читайте також: Виноградники на Одещині тримують утричі менше опадів, ніж у французькому Бордо 

Вважають, що знімати виноград на зиму з арочних шпалер складніше, але у « Виноград Одеса» це вже роблять. При цьому ховають не весь кущ, а тільки однорічні пагони (їх небагато). 

«За застосування арочних шпалер ми уникаємо ранньовесняних заморозків, протягом літа проводимо менше зелених операцій, і таким чином добре знижуємо собівартість винограду, використовуючи витратну ручну працю, – аргументує виноградар. – Саме тому в Індії або Італії вона не така витратна, бо вони практично не роблять зелені операції, крім обламування. На арочній шпалері лози ростуть горизонтально і не викидають бічних пасинків, немає зайвих точок зростання. На наших вертикальних шпалерах утворюється дуже багато бічних гілочок, які слід прибирати. Крім того, на вертикальній шпалері перший ряд дроту починається з висоти 40–50 см, а на арочній — дріт на висоті мінімум 2 м. Цієї висоти за зворотних заморозків мороз просто не досягає».

Читайте також:Спеціаліст назвав три складові врожаю винограду