Овочі-Ягоди-Сад

Помаранчева морква з’явилася не раніше XIII століття

Помаранчева морква з’явилася не раніше XIII століття

Три мутовані гени змусили моркву стати помаранчевою у процесі селекції, йдеться у дослідженні вчених Університету Північної Кароліни (США). Це сталося в період Відродження в Західній Європі (кінець XIII – початок XVII ст), зазначається у статті в журналі Nature Plants

Зауважується, що культурна морква з’явилася в районі Малої та Центральної Азії у Х столітті. Тоді вона була жовтою або фіолетовою, а її помаранчевий варіант виник лише через кілька століть у Європі. Звідти він і поширився по всьому світу як одна з найважливіших кормових культур та натуральний барвник, які ми знаємо зараз. Досі не було остаточно зрозуміло, які зміни в геномі моркви відбулися за цей час і зробили її помаранчевою.

Дослідники з університету Північної Кароліни під керівництвом Кевіна Коу вивчили геноми різних зразків сучасної моркви. Біологи зібрали покращений референсний геном моркви – для цього використали 630 зразків диких і культурних коренеплодів. З кожного виділили ДНК та встановили послідовність фрагментів. Отримані послідовності проаналізували на перекриття та зібрали з них повний геном.

З цих геномних послідовностей вдалося відтворити і еволюційне дерево моркви – і простежити, коли культивували той чи інший сорт. Ці дані підтвердили, що моркву одомашнили в ранньому середньовіччі в районі центральної Азії, а помаранчева морква з’явилася в період Відродження в Західній Європі (кінець XIII – початок XVII ст).

Нарешті, біологи з’ясували, які гени дозволили моркві стати помаранчевою у процесі культивації. Для цього провели повногеномний аналіз асоціацій: знайшли в геномах різних зразків відмінності та простежили, які статистично пов’язані з кольором. Серед них виявилися три варіанти генів, які контролюють накопичення α- та β-каротину – помаранчевих пігментів. Ці гени виявили в локусах REC, Or та Y2. Мутації у всіх трьох генах відразу перетворювали майже всю моркву на помаранчеву.

Читайте також: Німецьким покупцям пропонують червону моркву