Овочі-Ягоди-Сад

Некроз серцевини стебла томатів розповсюджується через пошкодження

Некроз серцевини стебла томатів розповсюджується через пошкодження

Первинне зараження рослин некрозом серцевини стебла томатів відбувається від насіння. Цьому сприяє низька нічна температура і різкі перепади між нічною і денною температурою повітря у поєднанні з високою відносною вологістю, що сприяє випаданню конденсату на листі. А також підвищений рівень азоту і низький рівень фосфору, калію і бору в ґрунті.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».  

«Це захворювання можна розпізнати за низкою ознак: на стеблах уражених томатів з’являються витягнуті, трохи вдавлені смуги, – зауважує видання. – Серцевина стебла стає бурого кольору; видно некротизовані судини, з тріщин і ранок виділяється ексудат білуватого кольору. Хворі томати швидко в’януть, а  на плодах з’являються світлі жилки, які залишаються і після їх достигання».  

Захворювання проявляється переважно наприкінці весни – на початку літа, коли томати починають плодоносити. 

«Збудником некрозу серцевини стебла є бактерія Pseudomonas corrugata. Патоген потрапляє на здорові рослини через механічні пошкодження (часто під час видалення пасинків), а також повітряно-крапельним шляхом, тому в  теплиці захворювання проявляється осередками уздовж міжряддя», – уточнюється у статті.

Частина хворих рослин гине ще на початку плодоношення, через 3–4 тижні після ураження. А в деяких із них формується хронічна форма захворювання: саме ці рослини є джерелом вторинного зараження. 

Серед профілактичних заходів рекомендується використовувати протруєне насіння; знезараження субстрату перед використанням (а краще використовувати новий); дезінфекція теплиць і промивання поливної системи дезінфектантами; застосування біопрепаратів та антибіотиків для лікування рослин.

Читайте також: Звідки беруться хвороби в теплицях