Овочі-Ягоди-Сад

Експерти пояснили поки що невисокі ціни на яблука

Після вересневого спаду цін протягом жовтня та початку листопада ситуація була більш-менш стабільною, у середньому яблуко пропонували по 10–12 грн залежно від сорту та якості. Така стабільність пояснюється терміновим продажем продукції, для якої немає умов для зберігання та торгівлею плодами малих калібрів.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

«Зараз на ринку з’явилася велика партія так званого «підвального» яблука, яке зберігають у звичайних коморах, а не в холодильних камерах із газовим середовищем, — пояснює Іван Григорович, аналітик ринку «Столичний». — Строки яблука не вічні, якщо його зберігають у звичайному режимі. Яблуко починає потроху втрачати товарний вигляд, тому його викинули на ринок, щоб позбутися. Відповідно, ціна пішла вниз».

Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Маркетинг Аналітика» гуртового ринку «Шувар», також пов’язує зниження цін із сезонним збільшенням пропозиції яблука, яке фермери не планують зберігати через брак місця у сховищах або неналежну якість яблука. 

Зниження саме мінімальної ціни також зумовлено зростанням пропозиції дрібного яблука, так званого «шкільного» формату. Раніше таке яблуко віддавали на сік, тепер фермери його ретельно збирають, відсортовують і намагаються значно дорожче продавати на свіжому ринку. 

Якщо на сік беруть по 1,5–2 грн/кг, то на свіжому ринку відсортоване таке яблуко можна продавати по 7–8 грн. 

Нині дешеві яблука з’явилися у мережах супермаркетів «ЕКО» по 8–9 грн/кг. Мережа, як правило, працює безпосередньо з одиничними постачальниками й великим обсягом товару. 

Серед «підвальних» яблук представлено, по суті, всі основні сорти, тільки вони меншого калібру, пояснюють експерти. Це Флоріна, Голден, Чемпіон – тобто найпопулярніші в Україні. 

Лідером цін серед мереж є «Сільпо» (в середньому 29,5 грн) та Novus (24 грн).

Читайте також: Ціни на яблука – найвищі за 5 останніх років