Овочі-Ягоди-Сад
Головне:
Овочі-Ягоди-Сад

Експертка назвала 5 факторів, що вплинуть на ціну овочів

Експертка назвала 5 факторів, що вплинуть на ціну овочів

Площа під овочами «борщового набору», їхня врожайність, погода під час періоду вегетації та збирання врожаю, експорт та імпорт – визначатимуть ціну. У вересні 2020 року майже всі овочеві складові українського борщу коштували на 25–40% дешевше, ніж рік тому, що стало приводом для хвилювання фермерів.

Про це в колонці на AgroTimes повідомила Тетяна Гетьман, керівниця департаменту Аналітика гуртового ринку «Шувар».

«Найбільше падіння ціни зафіксоване по капусті й картоплі, ціни на них порівняно з минулим роком знизилися майже у 1,5 раза, – уточнила експертка. – При цьому капуста поки що залишається головним розчаруванням для виробників: протягом всього літа її вартість балансувала в межах 2,5–3,5 грн/кг –– це найнижчий показник за останні 3 роки. Відносно впевнено почуваються виробники коренеплодів: ціни на моркву в кінці літа навіть почали трохи зростати й станом на кінець вересня не відрізнялися від тогорічних, а столові буряки демонстрували цінову стабільність».

Про великі площі під «борщовим набором» стало відомо ще з весни. Але це не єдиний вагомий фактор для прогнозування ціни. 

«Плодоовочевий бізнес пам’ятає сезони, коли площі зростали, а врожайність –– ні. Збирання «борщу» для закладання на тривале зберігання у сховища у вересні тільки розпочалося: картоплю із цибулею фермери збиратимуть до початку жовтня, потім почнуть збирати коренеплоди та капусту. Рясні дощі або, навпаки, посуха, а також ранні приморозки – все це може істотно скоригувати прогнози щодо валового збору» – наголосила Тетяна Гетьман.

Вона також зауважила, що слід також враховувати й ціни сусідніх країн. Україна таким чином експортує цибулю, а імпортує картоплю.

«Треба розуміти, що з кожним роком наш ринок все більше інтегрується в міжнародний простір, а це означає, що конкуренція ставатиме сильнішою, – спрогнозувала експертка. – Найбільш виграшну позицію в таких умовах займають ті, хто присутній на ринку максимально довгий період часу. Іншими словами, системний підхід у продажах борщового набору – це запорука успіху для фермерів».

Читайте також: Для фермерів проаналізували ціни на плодоовочеву продукцію за 3 роки

Журнали