Овочі-Ягоди-Сад

Дослідник означив орієнтири обрізування саду

Дослідник означив орієнтири обрізування саду

Ті чи інші способи обрізування дерева застосовують залежно від кількісного співвідношення різних типів пагонів. Щоб правильно побудувати стратегію догляду крони в інтенсивному саду, треба знати біологію метаморфоз пагонів. Для цього треба спиратись на певні орієнтири, наголошує професор Уманського національного університету садівництва Володимир Заморський.

Про це йдеться у публікації в журналі «Садівництво по-українськи».  

Отже, наводяться такі показники:

Орієнтир 1: бажаною довжиною однорічних вегетативних приростів яблуні вважається 30−40 см. «За меншого розміру однорічних приростів наука припускає, що в дерев домінують процеси плодоношення, кількість плодів у кроні перевищує оптимальну, вони дрібні і їхня товарна якість низька. Якщо в кроні домінують пагони завдовжки 15−20 см, узимку дерева слід інтенсивно обрізати: це спонукатиме пагони до посиленого росту», — розповідає Заморський. Якщо яблуня має прирости завдовжки 60−70 см і більше, це свідчить, що в неї домінує вегетативний розвиток й урожайність знижена. У такому разі застосовують літнє обрізування. 

«Наприклад, деревам помологічного сорту Рубінове Дуки властиві посилені ростові процеси, — каже професор Уманського університету. — Якщо ми застосуємо до них зимове обрізування, то воно спровокує появу в кроні численних сильнорослих пагонів. Як наслідок, урожайність дерева суттєво зменшиться. Натомість застосування літнього обрізування буде стримувати у дерева ріст і збільшить урожайність». 

За результатами досліджень науковця УНУС Володимира Осадчого на 15–17-річних рослинах сильнорослого сорту Мелроуз, висота дерев залежала переважно від сили росту підщепи, а вид і термін обрізування впливали менше. З іншого боку, пізнє літнє обрізування дало найменший сумарний приріст пагонів. 

Орієнтир 2: молоді дерева, на яких переважають моноподіальні пагони, не розвивають симподіальні після сильзимового обрізування. Замість цього, вони й далі формують вегетативні пагони й не переходять до плодоносіння.

«Тому слід звести до мінімуму обрізування молодих сильнорослих дерев яблуні в період спокою: формування їхньої крони треба проводити впродовж вегетації», — наголошує професор Заморський. 

Орієнтир 3: під час обрізування слід ураховувати кількість і якість пагонів у кроні конкретного дерева. 

«Якщо там багато сильнорослих пагонів-вовчків, то є ймовірність, що їх появу спричинили численні механічні пошкодження штамба та скелетних гілок, — пояснює Заморський. — Якщо ж подібне спостерігається у яблуневих дерев на підщепі М9 віком понад 15 років і у яблунь на середньорослій підщепі, наприклад, ММ-106, які старші за 25 років, то це свідчить про затухання періоду плодоношення».

Якщо в кроні дерева виявлено тільки багаторічні плодові структури (мовою садівників — плодухи), це також свідчить про зупинення ростових процесів і перевагу плодоношення. У таких випадках для збалансування росту й плодоношення треба обрати відповідні агротехнічні заходи.

Читайте також: Обрізувати яблуні Голден варто неагресивно