Овочі-Ягоди-Сад

Багато безнасінних сортів винограду чутливі до холоду та грибних хвороб

Багато безнасінних сортів винограду чутливі до холоду та грибних хвороб

Чимало безнасінних сортів винограду походять від сорту Султаніна із Середньої Азії, томи пререйняли від предка його вади.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» зазначають Ірина Ковальова, Людмила Герус, В’ячеслав Скрипник, співробітники ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН.  

«У світових колекціях сортів столового винограду сьогодні налічується понад 600 безнасінних сортів — від старовинних (Султаніна, Кишмиш чорний) до сучасних, створених у новому тисячолітті. У безнасінних сортів основним донором ознаки «відсутність сформованого насіння» є сорт Султаніна, або Кишмиш білий овальний. Якщо простежити родовід більшості безнасінних сортів, виявиться, що вони є нащадками Султаніни в 3, 4, а то й у 5-му поколінні. І саме походженням сорту Султаніна із Середньої Азії пояснюється низька адаптивність безнасінних сортів до несприятливих чинників довкілля — низьких температур і грибних хвороб. Сучасні безнасінні сорти перейняли цю ваду разом із цінними характеристиками старовинного сорту», – зазначають автори.

Вони пояснюють, що до створення нових сортів з адаптивними властивостями галузь спонукають насамперед зміна клімату й збільшення інтенсивності та шкідливості грибних хвороб. 

Одним з ефективних інструментів є міжвидові схрещування: ідеться про поєднання стійких і високоякісних сортів. Над створенням сортів складного міжвидового походження активно працюють у США (Sweet Celebration, Sweet Sunshine, Аrrа 10, Аrrа 15 та ін.), а також в Іспанії, Італії, Туреччині та Китаї. Виділено низку безнасінних форм із різними термінами достигання та ексклюзивними смаковими характеристиками, створено й сорти з унікальною довгастою формою ягід – Gold Finger та Black finger, які придатні для транспортування й тривалого зберігання.

Читайте також: Процедура реєстрації сортів заважає виноградарству, – виробник