Точка зору

Чи можна повернути 4 групу, якщо податкова її скасувала?

Владислава Бурбеза
Юрист MARTYNIV LAW

На часі кампанія з набуття, підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Для агровиробників четверта група має ряд переваг: звільнення від податку на прибуток підприємств, земельного податку для земельних ділянок, які використовуються в сільськогосподарському товаровиробництві, рентної плати за спеціальне водокористування. З 2018 року перебувати на четвертій групі можуть не лише юридичні особи, але фізичні особи-підприємці, які працюють як сімейні ферми.

Аби мати статус платника єдиного  податку четвертої групи необхідно до 20 лютого подати такий пакет документів: загальну податкову декларацію – за місцезнаходженням підприємства, звітну – за місцезнаходженням земельних ділянок, розрахунок частки сільськогосподарського товаровибництва, де питома вага постачання сільськогосподарських товарів має бути не нижче 75% та відомості про наявність земельних ділянок.

Якщо податкова не приймає документи, то має повідомити про це впродовж 5 днів.

Донині не функціонує відкритий реєстр платників четвертої групи. Тому, щоб отримати довідку, слід подати запит. На такий запит податкова зобов’язана надати відповідь впродовж одного дня. Щоправда, на практиці це триває довше.

Якщо ж податкова не присвоює чи не підтверджує підприємству четверту групу, то має  повідомити протягом 5 днів.

Оскаржити  таку відмову можна, подавши скаргу до Державної податкової служби протягом 10 робочих днів, чи оминувши процедуру адміністративного оскарження, подавши позов до суду в строк 6 місяців з дня отримання рішення.  В жовтні 2019 року Верховний суд змінив свою правову позицію щодо строків судового оскарження рішень податкової, якщо платник скористався адміністративною процедурою оскарження. Раніше такий строк становив 1095 днів, а тепер 3 місяці з дня отримання рішення по скарзі.

З нашої практики, найпоширенішими причинами відмови в набутті чи підтвердженні ЄП 4 групи є наявність на перше число звітного року податкового боргу, описки в податковій звітності, частка с/г виробництва, що менша за 75%. Далі на конкретних прикладах розповім, як повертати четверту групу.

Податковий борг. Минулі роки показують, що наявність недоїмки на 1 січня звітного року для податкової є підставою для відмови в статусі четвертої групи. Дійсно, Податковий кодекс містить вимогу про відсутність податкового боргу на 1 січня, але ця вимога працює лише для тих підприємств, що набувають цей статус вперше. Якщо ж підприємство раніше перебувало на четвертій групі, то податковий борг не може бути підставою для відмови. Такий підхід неодноразово підтверджено і на рівні Верховного суду (справа №822/2037/18, справа 816/513/17), й у доволі стабільній практиці судів першої та апеляційної інстанції.

Технічні описки в податковій звітності. Це можуть бути описки у найменуваннях платника, податкового органу чи помилковий код КОАТУУ. Податкова мотивує таку відмову  «відсутністю обов’язкових реквізитів». Відтак вважає звітність неподаною, а неподана звітність – уже доволі законна підстава для анулювання четвертої групи. На практиці таку відмову платник податків отримує після 20 лютого, і вже не має змоги вкластися в законодавчий дедлайн. Бажано пакет документів подавати завчасно, а не в останні дні дозволеного строку. Такі кейси можуть бути вирішені на користь платника, але значення мають найдрібніші деталі та формальності. Правова позиція може ґрунтуватися на тому, що допущені описки не спричинили проблем у прийнятті звітності, пакет документів був комплектний, доставлений та прийнятий належним податковим органом, що підтверджується відповідними квитанціями. Звісно такі докази мають бути додані або до скарги або до позовної заяви.

Також суди неодноразово звертали увагу на те, що з огляду на безстроковість реєстрації, просто так «без суду і слідства» позбавити статусу платника ЄП 4 групи не можна.  Підставою можуть бути лише результати документальної перевірки (справи на рівні Верховного суду Nо 808/657/16, Nо 816/1088/17, No 818/606/17).

Питома вага має бути на рівні не менше 75%. Це правило стосується як і тих, хто вперше набуває статус, так і тих хто не перший рік застосовує четверту групу. Водночас податкова може не зараховувати питому вагу від реалізації сільськогосподарської продукції вирощеної на землі, що передана в суборенду іншим платником четвертої групи, де відсутня реєстрація прав оренди, або орендуються земельні частки (паї). З таких питань судова практика ще формується. Законною буде відмова податкової, якщо до обрахунку питомої ваги включалися в 75% сільськогосподарські послуги. Це доволі часта помилка агровиробників, оскільки такі послуги враховувалися для колись чинного спеціального режиму з ПДВ, а для четвертої групи 75% формує лише виторг від реалізації сільськогосподарських товарів.

Оскарження рішення про відмову займає певний час. І платник податків повинен розуміти як себе поводити в частині сплати податкових зобов’язань з єдиного податку. Враховуючи те, що Податковий кодекс не врегульовує питання релокації з четвертої групи на загальну систему і навпаки, то варто розглянути варіант поводження себе як платника четвертої групи і на період оскарження. З практики минулих років, в електронному кабінеті не відображається втрата статусу платника ЄП 4-ї групи. Якщо ж повертати статус у судовому порядку, бажано подати клопотання про забезпечення позову, де прохати зберегти  четверту групу на час розгляду справи, мотивуючи це настанням значних збитків для підприємства у разі переходу на загальну систему оподаткування.