Тваринництво

Всеукраїнський практичний форум «МОЛОЧНА ФЕРМА», м.Львів, 2023 рік

Поділитись:

Всеукраїнський практичний форум «МОЛОЧНА ФЕРМА» був присвячений питанням зменшення собівартості молока та підвищенню рентабельності виробництва

Цьогорічний Всеукраїнський практичний форум «МОЛОЧНА ФЕРМА», що відбувся 10 жовтня у Львові, викликав значний інтерес не лише в професіоналів галузі, а й серед представників сільгосппідприємств, які раніше ніколи не спеціалізувалися на розведенні ВРХ та виробництві молока. Все через складну ситуацію з реалізацією зерна: нині економічно вигідніше «пропустити» його через тварин й отримати продукт із доданою вартістю (молоко, м’ясо), ніж вирощувати зернові, продаючи збіжжя за безцінь або ж тримати його у складах до кращих часів. Підтвердженням цієї стратегії є й стан вітчизняної молочної галузі.

Загалом тренд на збільшення поголів’я корів в Україні, згідно зі статистичними даними, тримався з 2020 року до початку повномасштабної російської агресії. Після 24 лютого 2022 року поголів’я корів, що утримують сільгосппідприємства, зменшилося на 7,3%. Утім, уже наступного 2024 року експерти прогнозують зростання кількості ВРХ. Зокрема, цьому сприятимуть, за словами голови ради директорів «Спілки молочних підприємств України» Вадима Чагаровського, дешеві кормові ресурси, наявність людського ресурсу, достатня кількість переробних підприємств. З тим низька собівартість виробництва молока є ключовою умовою рентабельності підприємства. Як її втримати, своїми думками та досвідом поділилися представники провідних підприємств галузі на форуму у Львові.

Так, головний технолог ТОВ «МВК “Єкатеринославський”» Ганна Перекрестова для підвищення ефективності виробництва радить вишуковувати внутрішні резерви підприємства, насамперед ефективно використовувати кормову базу та техніку, запроваджену в годівлі ВРХ. Наприклад, із сепарацією кормів у господарстві борються за допомогою якісного їх подрібнення, пенсільванських сит, зволожуючи корми та дотримуючись визначеного часу їх змішування. За словами пані Ганни, завдяки різноманітним заходам можна скорочувати витрати в межах 150–300 тис. гривень на місяць залежно від поголів’я.

Водночас головний технолог із тваринництва агропромхолдингу «Астарта» Людмила Білокінь переконана: завдяки аналізу операційних і фінансових показників й ухвалення оперативних управлінських рішень можна досягнути максимальної операційної маржі. В «Астарті» складовими ефективного молочного тваринництва є якісний системний бухгалтерський облік, який дає змогу робити правильні економічні розрахунки, щоденні маленькі операційні покращення, контроль над дотриманням виробничого процесу, мотивація персоналу, коли розмір заробітної плати залежить від досягнення важливих виробничих показників.

Якість молока — те, чого прагне кожен виробник. Утім, досягнути відмінних показників перешкоджають чимало чинників, серед яких — мастити корів. Як відомо, найкращий спосіб боротьби з хворобою — вакцинація. Для профілактики маститів у корів компанія HIPRA, яка виступила генеральним партнером заходу, рекомендує застосовувати STARTVAC — інактивовану вакцину проти маститу великої рогатої худоби, що містить інактивовані штами Escherichia coli J5 і Staphylococcus aureus SP 140. Представник технічної підтримки HIPRA UKRAINE лікар ветеринарної медицини Олександр Міщенко наголошує: вакцинація STARTVAC безпосередньо впливає на якість і кількість молока. Так, у вакцинованих корів кількість соматичних клітин зменшилася на 6%, а надої зросли на 5%. Відтак вакцинація не лише поліпшує статус здоров’я корови та зберігає потенціал продуктивної тварини, а й покращує рентабельність ферми.

Формування продуктивного поголів’я — чи не найголовніший чинник зниження собівартості виробництва молока. У цьому на власному прикладі переконував учасників форуму генеральний директор СТОВ «Вітчизна» Володимир Литвин. Відтак у компанії роблять ставку на генетику, бо переконані — ефективність молочної ферми на 70% залежить саме від неї. Щороку тут оновлюють стадо на 30%, мають можливість провести кардинальну заміну поголів’я власними високопродуктивними телицями. Адже «Вітчизна» має племінний завод із розведення української чорно-рябої та племінний репродуктор із розведення голштинів. Підвищити потенціал стада допомагає геномне оцінювання потомства.

Натомість у ПАП «Агропродсервіс» віднедавна зробили ставку на розведення джерсейської породи корів — і не помилилися. За словами заступника директора з тваринництва Бориса Рудюка, джерсеї дали змогу зекономити підприємству до 30% витрат кормів на 1 кг залікового молока, до 25% витрат на будівництво корівників, до 50% витрат на оновлення стада, до 40% витрат на ветеринарне обслуговування, до 50% логістичних витрат на молоко. Натомість реалізація генетичних ресурсів у джерсеїв виявилася на 30% вищою, як порівняти з іншими породами. Ось так маленькі корівки допомагають робити великий бізнес.

Загалом тематика доповідей, що пролунали на форумі, була надзвичайно різноплановою, проблеми, яких торкалися доповідачі, — нагальними, а пропоновані методи їх розв’язання — дієвими та практичними. Зокрема темі запобігання тепловому стресу в корів була присвячена доповідь директора ТОВ «Зінпро Україна» Михайла Коваля, профілактиці та лікуванню трихофітозу — генерального директора ТОВ «Біовета Україна» Іржі Неужіла, здоров’ю травної системи телят — зоотехніка ТДВ «Терезине» Ігоря Іваниці, боротьбі з гіпокальціємію у високопродуктивних корів — менеджера з продуктів для ВРХ компанії Josera Polska Каміля Ковальчика. Як ефективно лікувати внутрішньоматкові інфекції, розповів глобальний менеджер компанії «Фатро С.п.А.» д-р Роберто Фаріна, а про сучасні біотехнологічні методи репродукції ВРХ — завідувач кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин НУБіП Олександр Вальчук.

Своїм баченням економічного виробництва молока поділився консультант Schaumann Ян Роусек, про технічні та технологічні резерви для вітчизняних виробників молока розповів директор ТОВ «Чуб Агроконцепт» Олег Чуб.

Темі правильного зберігання та переробки зерна була присвячена доповідь керівника проєктів компанії «Сій Добро» Антона Водяника, а способам здешевлення годівлі й одночасного підвищення продуктивності корів, зокрема завдяки альтернативним джерелам протеїну — технолога з годівлі ВРХ ТОВ «Вітагро Нутришин» Юрія Березовського.

Молочна ферма виробляє не лише молоко, а й продукує органічне добриво для удобрення сільгоспкультур. Як правильно приготувати з гною компост і внести на поля рідкі органічні добрива, порадив керівник відділу продажів та оренди техніки для керування органічними відходами ТМ «А.ТОМ» Ян Бондаренко.

Насамкінець про те, як багатьох проблем, притаманних вітчизняному молочному виробництву, завдяки застосуванню сучасних технологій уникають в Нідерландах, розповів координатор проєктів із підтримання молочної галузі, що реалізує Посольство Нідерландів в Україні, Мирон Пундор. Тож варто переймати найкращий досвід.

Журнал The Ukrainian Farmer висловлює подяку за участь у Всеукраїнському практичному форумі «МОЛОЧНА ФЕРМА. Важливо втримати собівартість» генеральному партнерові заходу HIPRA UKRAINE та офіційним партнерам: ТОВ «Зінпро Україна», ТОВ «Альфа-вет», ТОВ «Біовета Україна», Josera, ТОВ «Ареал Дніпро», Schaumann, ТОВ «Чуб Агроконцепт», ТОВ «Сій Добро», ТМ «А.ТОМ», ТОВ «ТЕКРО».

Поділитись: