Агромаркет

Всеукраїнський практичний форум «ДЕНЬ АГРОНОМА», м.Київ, 2023 рік

Поділитись:

Всеукраїнський форум «День агронома» був присвячений ефективним агрономічним рішенням сезону-2023.

Для аграріїв не буває легких років. Цього сезону до економічних викликів, спричинених війною, додалися й погодні — весняні дощі щонайменше на два тижні затримали посівну, погіршили фітосанітарний стан поля. Питання живлення на найближчу перспективу також стоїть гостро: як діяти? далі економити на добривах, використовуючи ресурс попередніх років? Але ж він також вичерпується… Як збалансувати бажання отримати добрий урожай та окупити вкладені кошти, зберегти рентабельність виробництва? Поспілкуватися на ці теми, отримати інформацію щодо прогресивних технологій, які дадуть можливість здолати кризу, виростити добрий урожай, зібралися професіонали агробізнесу 15 червня в Києві на Всеукраїнський форум «ДЕНЬ АГРОНОМА. Виклики та рішення сезону».

Для холдингу «АгроВіста» головними викликами сезону стали логістичні проблеми: блокування українських портів, черги на західних кордонах, зростання вартості перевезень, перебої в електропостачанні (найбільший вплив на складську логістику), зростання ціни на енергоносії або їх відсутність. У такій ситуації директор компанії Павло Фесюк уважає доцільним для Лівобережної та Центральної України переорієнтуватися на збут зерна через порт Миколаєва, а також Дунаєм. Для підвищення рентабельності виробництва слід скорегувати сівозміну, адаптувавши її до викликів нового часу. Що, до речі, вже зробили в СТОВ «Перемога» на Київщині, переорієнтувавшись на внутрішньому ринку нішеві культури, що мають попит.

Мінеральні добрива — найбільша стаття витрат сільгоспвиробництва. Зменшити її можна, скорегувавши графік закупівлі добрив, а також ураховуючи чинники, що впливають на їх засвоєння. За словами головного агронома ТОВ «Захід Агропром» Олега Фурманця, це наявність вологи, мікробіологічна активність, температура ґрунту, кислотність ґрунтового розчину, форма сполуки діючої речовини, дисбаланс елементів живлення.

Важливий інструмент, здатний полегшити роботу аграрія й істотно підвищити її ефективність, — цифрові рішення, зокрема програмний додаток Climate FieldView від компанії The Climate Corporation (цифрове рішення від «Байєр» для сільського господарства). Провідний фахівець технологічного супроводу продукту Climate FieldView Роман Бица розповів, як програма допомагає максимально ефективно посіяти культури, внести добрива, зібрати врожай і навіть вибудувати ефективну економічну стратегію. Так, сівба кукурудзи зі змінними нормами дає можливість додатково отримати 0,37 т/га, порівнюючи з контролем (досліди на 77 локаціях у країнах ЄС, 2020–2022 рр.).

Справді, норми висіву — важливий чинник, що впливає на врожайність культури. Для різних ґрунтово-кліматичних зон їх розрахунки відрізняються. Тож, як наголосив продакт-менеджер з олійних культур ТОВ «Лідеа Україна» Віталій Гоєнко, розраховуючи норми, слід ураховувати кліматичні умови, технологію вирощування, строки сівби, технічні особливості гібрида чи сорту. Окрім того, компанія пропонує нове рішення для оптимізації процесу сівби кукурудзи СORN POWER, що включає високопродуктивний гібрид, спеціально відібрані партії з якісними показниками, які забезпечують найвищу якість посіву, обробку насіння BOOST & GO (фунгіцид, інсектицид, комплекс мікроелементів, біостимулятор, покращена формуляція нанесення препарату на насінину), включно з додатковою обробкою для підвищення сипкості насіння.

Своєю чергою, компанія «Сингента» також пропонує рішення для підвищення прибутковості вирощування кукурудзи. Так, керівник групи з технічного підтримання кукурудзи та зернових культур Ігор Ковальчук під час вибору гібридів для різних умов вирощування радить звертати увагу не лише на групу стиглості, а й на тип адаптивності гібрида: інтенсивний (з високою віддачею підвищеного агрофону), середньопластичний (з покращеною стабільністю врожаю) чи високоадаптивний (придатний для вирощування за екстенсивною технологією). Щодо соняшнику компанія пропонує інноваційну технологію A.I.R.™, яка дає змогу контролювати різні типи забур’яненості та вовчок у посівах соняшнику завдяки адаптивній системі гербіцидного захисту (класичній, Clearfield, Clearfield Plus, сульфо або їх комбінації) та виводить на ринок лінійку гібридів, які мають стійкість одночасно до гербіцидів на основі імазамоксу/імазапіру та трибенурон-метилу — двох найефективніших рішень у контролі бур’янів.

Компанія BASF пропонує ефективні аграрні рішення у вирощуванні ріпаку озимого. Менеджер із технічного підтримання агрохолдингів Олександр Земляний наголошує: «Технологія Clearfield® на ріпаку — це єдине гербіцидне рішення для забезпечення повного та дуже ефективного контролю всіх хрестоцвітих бур’янів». Також тему гербіцидного захисту детально розкрив керівник науково-дослідного відділу компанії «Кернел» Аркадій Лунгул, розповівши про досліди щодо різних моделей контролю падалиці соняшнику в посівах кукурудзи й озимої пшениці (до 30 варіантів!) за умов весни 2023 року. Водночас представники компанії «Агрохімічні технології» акцентували на ефективності обприскування посівів, зважаючи на їхній стан, фазу розвитку й обираючи відповідний продукт. До того ж Олександр Паславський, представник компанії Lechler GmbH в Україні, деталізував: максимально рівномірно та з мінімальними втратами провести обприскування можна, врахувавши ймовірність опадів, швидкість вітру, температуру повітря, відносну вологість повітря, температуру ґрунту (інверсія), якість препаратів, рекомендації виробника ЗЗР, якість і стан розпилювачів, а також води (жорсткість, pH, чистота).

Система обробітку ґрунту — один з головних чинників збереження ґрунтової вологи, родючості ґрунту і, відповідно, отримання високої врожайності. Досвід учасників форуму, яким вони поділилися, ще раз доводить: немає поганих технологій, треба тільки підібрати відповідну до наявних умов господарювання. Так, технологія MZURI Pro-Til, яка передбачає виконання трьох операцій за один прохід, дає змогу зберігати й накопичувати ґрунтову вологу, відновлювати ґрунтову біоту, захищати ґрунт від водної та вітрової ерозії, економити пальне, добрива та робочий час. Усі ці позитивні результати, навіть більшою мірою, можна отримати, застосовуючи технологію no-till, у чому переконує досвід фермера Володимира Мокляка з Полтавщини. Натомість його земляки з СФГ «Астра.» для кращого вологозбереження обрали вертикальний обробіток ґрунту, що також забезпечило кращий ріст кореневої системи культур завдяки уникненню ущільнення ґрунту.

Утім, традиційні системи обробітку не варто скидати з рахунку — удосконалена сучасна багатофункціональна ґрунтообробна техніка може суттєво покращити економіку господарства. Але, обираючи агрегати, слід зважати на завдання, які вони мають виконувати. Так, техніка для стерньового обробітку має створювати умови для проростання падалиці, регулювати водний баланс ґрунту, заорювати солому, боротися з бур’янами та збудниками інфекцій, вирівнювати площі поля, внесення вапна та добрив. Яке знаряддя для виконання цих завдань підійде найкраще — дискова борона чи стерньовий культиватор, про це розповів директор ТОВ «А-Тера» Костянтин Хоменко.

В умовах зростання витратної частини на отримання врожаю, зокрема на удобрення, застосування біологічних продуктів у системі живлення та захисту зменшує собівартість виробництва, додаючи якості кінцевому продукту. Адже, як наголошує продукт-менеджер відділу добрив і мікродобрив компанії «Агро Експерт» Олександр Карнаух, біопрепарати покращують структуру ґрунту, збільшують уміст поживних елементів у ньому, дають змогу зменшити кількість унесення міндобрив, збільшують урожайність і поліпшують її якість, протидіють патогенним мікроорганізмам. Водночас, як доводить досвід ТОВ «Прогрес», що на Чернігівщині, до таких результатів призводить і сидерація.

Отже, діалог, що відбувся між учасниками форуму «ДЕНЬ АГРОНОМА. Виклики та рішення сезону» вкотре підтвердив істину: інструментів для досягнення ефективності та рентабельності виробництва в складних економічних умовах чимало. Головне — правильно обрати їх для свого господарства. Саме подібні заходи допомагають це зробити.

Журнал The Ukrainian Farmer висловлює подяку за участь у Всеукраїнському форумі «ДЕНЬ АГРОНОМА. Виклики та рішення сезону» Генеральному партнерові заходу ТОВ «Байєр» та офіційним партнерам: ТОВ «Лемкен Україна », ГК BTA Group офіційний дилер Mzuri в Україні, BASF, Lechler GmbH, ТОВ «Агро Експерт», ТОВ «Лідеа Україна», ТОВ «Агрохімічні технології», ТОВ «Сингента».

Поділитись: