Агромаркет

Встигнути до посівної

Встигнути до посівної

 

Часом є сенс заплатити дорожче, ніж втратити увесь свій урожай через жадібність, зволікання чи неуважність.

 

До посівної, що вже невдовзі стартує, є сенс готуватися не гірше ніж до жнив, якщо не ретельніше. Будучи одночасно юристом та власником аграрного бізнесу можу зробити висновок, що деякі юридичні питання слід вирішувати саме перед посівною — аби надалі уникнути можливих проблем у своєму бізнесі.

  

Земля в пріоритеті

 

Надважливий крок (хоча, можливо, комусь він здається банальним) — перевірка земельного банку. Зрозуміло, слідкувати за змінами земельного банку слід постійно, зокрема, час від часу перевіряючи його обіг у вашому районі. Втім, якщо на підприємстві немає окремого юридичного чи земельного відділу, бажано здійснювати таку перевірку бодай перед посівною.

 

Серед тих питань, про які ви маєте бути в курсі, — оформлення права на спадщину новими власниками земельних ділянок, зокрема, тих, які обробляєте ви. Зі своїм майбутнім пайовиком варто познайомитися і домовитися про ділянку завчасно, — бо ж не факт, що незнайома людина матиме бажання підписувати договір оренди саме з вами. Часто виникає потреба допомогти новим власникам із переоформленням спадщини. Це у ваших інтересах — оперативно підписати договір оренди з новим власником (особливо, якщо десь неподалік господарює спритний конкурент).

 

Як відомо, переважна більшість аграрних підприємств користуються так званими невитребуваними земельними частками (паями або ділянками). Перехід права власності на такі земельні ділянки необхідно перевіряти передусім, оскільки вам про це можуть навіть не повідомити і ви можете опинитися у вельми делікатній ситуації. Уявімо собі, що на ділянці, якою ви вже не маєте права користуватися, вами ж було посіяно кілька гектарів кукурудзи. Коли надійде час збирати врожай, її арештують. А перед вами постане непростий вибір: чи визнати вчинення вашим підприємством злочину й шукати способи, аби встигнути зібрати врожай, чи дивитися, як цей врожай загине. Обидва випадки є сумнівними: в першому — доведеться сплатити кругленьку суму як відшкодування за самовільне зайняття чужої земельної ділянки, в другому — не відшкодуєте й копійки з витрачених на цю кукурудзу ТМЦ. Зауважу: цього б не сталося, якби ви ще перед посівною перевірили земельні ділянки, якими користуєтеся. До речі, списки власників невитребуваних паїв оновлює переважно саме сільська рада. Тому бажано ще й узгодити дані перевірки з цією інформацією.

 

Крім цього, є ще одна новація стосовно користування земельними ділянками державної та комунальної власності. У типових договорах оренди землі, які переважно укладають із державними органами влади, з’явилася умова щодо обов’язку орендаря розробити агрохімічний паспорт земельної ділянки. Про нього теж не завадить подбати перед посівною. Це і для вас буде корисна інформація щодо земельної ділянки, якою ви користуєтеся, й допоможе уникнути додаткових проблем. Раджу взагалі будь-які питання, що виникали чи можуть виникнути у вас із земельними ділянками, якими ви користуєтесь, владнати ще до проведення посівних робіт.

 

Результат правильного вибору

 

Аграрні підприємства зазвичай мають перевірених контрагентів, у яких щороку закуповують необхідний посівний матеріал, засоби захисту, добрива й інші необхідні складові для дотримання агротехнології. Проте часом доводиться змінювати контрагента — чи то через претензії до якості сервісу, чи у зв’язку з суттєвим зростанням його вартості. Звісно ж, найкраще допомагають у такій ситуації реальні відгуки клієнтів. Тож окрім перевірки сертифікатів на насіння, яке ви плануєте купувати, поцікавтесь, із якими ще аграрними компаніями співпрацює цей постачальник. Сертифікат дасть вам гарантії якості відповідного посівного матеріалу. Інформація про клієнтів допоможе визначитися з подальшими перспективами. Взагалі ж, ідеальний варіант — працювати з великими компаніями, які надають різного роду гарантії, реалізуючи свою продукцію, й уже давно відомі на ринку. Зазвичай у таких компаніях усі процеси доведено до автоматизму і товар вони постачають у завчасно обумовлений строк. Але не забувайте в договорах на купівлю посівного матеріалу, добрив та інших ТМЦ зазначати кінцевий строк постачання відповідного товару з передбаченням санкцій за їх порушення. Ризик у тому, що насіння чи добрива вам можуть поставити тоді, коли термін їх внесення вже минув. Тому передбачений умовами договору штраф за пропущення строків поставки товару може компенсувати бодай частину збитків.

 

Подбайте про документацію

 

Якщо замислюєтеся про власну зерносушарку, то про її купівлю й монтаж теж слід подбати завчасно. Передусім — ретельно визначайтеся з виробником. У нашій практиці були деякі прикрі моменти, особливо з вітчизняними виробниками. Тож радимо, підписуючи договір на постачання й монтаж зерносушарки, чітко обумовлювати строки і штрафи за порушення цих строків. Якщо до збирання врожаю зерносушарка ще не буде готова, вам доведеться звертатися за послугами на елеватор (у жнива це може виявитися ще тією проблемою). Крім того, приймаючи зерносушарку від виробника, обов’язково проведіть пробний пуск за участі виробника. Підпишіть акт приймання-передачі зерносушарки із зазначенням недоліків, якщо такі були. Надалі в разі наявності недоліків, вимагайте від виробника їх усунення. І наостанок: обов’язково вимагайте від виробника технічну документацію разом з передачею зерносушарки (аби мати аргумент на той випадок, якщо раптом ваша зерносушарка не в змозі досушити зерно до потрібних показників). По-перше, в договорі поставки зерносушарки має бути чітко вказано її показники, зокрема, скільки тонн зерна вона повинна сушити за годину, який вид котла встановлюється та з якою потужністю тощо. По-друге, вимагайте технічну документацію ще до моменту поставки сушарки, а краще до підписання будь-яких договорів.

 

Владнайте кадрові питання

 

Якщо перед посівною ви замислилися про пошук нових працівників (скажімо, тимчасових, виключно для певної роботи) дуже важливо подбати про юридичні аспекти кадрового питання. В такому випадку, щоб заощадити на бюрократичних нюансах, замість оформлення працівника у штат аграрного підприємства, можливим є укладення з працівником договору надання послуг (цивільно-правовий договір). Це зекономить вам час, папір та гроші на сплату податків й інших платежів. Для того, щоб після таких «економічних» заходів у вас не виникало проблем ні з податковою, ні з інспекцією з питань праці, слід у так званому цивільно-правовому договорі передбачити деякі окремі деталі. По-перше, визначити конкретний результат роботи (наприклад, що тракторист повинен зорати 200 га земельних ділянок). По-друге, встановити одноразову винагороду за надані трактористом послуги, а не щомісячні виплати. По-третє, в жодному разі не зазначати в такому договорі, що тракторист повинен виконувати певні трудові обов’язки або повинен виконувати трудовий розпорядок підприємства.

 

Лізинг до сезону

 

Що ж до оновлення парку сільгосптехніки, то я раджу лізинг. Зі свого практичного досвіду зазначу: є багато варіантів, як ви можете придбати в лізинг будь-яку надсучасну машину чи агрегат. Якщо лізингова компанія напряму співпрацює з дилерами сільськогосподарської техніки, часом навіть можна розраховувати на певну знижку. Можна кілька років користуватися відповідною технікою, оплачуючи при цьому її вартість частинами, а після повної виплати — переоформити цю техніку у власність. Розуміючи сезонний характер діяльності аграріїв, зазвичай лізингові компанії синхронізують графік оплати платежів за таким договором під діяльність господарства. Тож виплата більшої частини вартості відповідної техніки припадатиме на період аж після збирання врожаю, коли буде достатньо виручки.

 

Загалом, як на мене, слід шукати не дешеві варіанти забезпечення посівної, а надійні. Краще заплатити дорожче, ніж втратити свій урожай через жадібність чи неуважність.

 

 

Ігор Мельник,

керуючий партнер IMG Partners, засновник ТОВ «Лоретта Агро»

газета “АгроМаркет”, лютий 2018 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».
 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ