Агрономія

Люмакс та Елюміс — головні елементи технології захисту кукурудзи від бур’янів

Люмакс та Елюміс — головні елементи технології захисту кукурудзи від бур’янів

Гербіциди Люмакс і Елюміс не є новими в портфелі препаратів для захисту кукурудзи компанії «Сингента», але щороку ми чуємо багато запитань від сільгоспвиробників про те, як правильно їх застосовувати, для чого вони їм потрібні та яке місце цих гербіцидів у системі захисту кукурудзи? Мета цієї статті — надати роз’яснення господарникам, як вносити ці препарати, як правильно обрати їх для себе, а також розповісти про особливості й нюанси їх використання.

Що ж таке Люмакс 537,5 SE, с. е.? З одного боку, здається, що це трохи поліпшений Примекстра TZ Голд, однак завдяки наявності третьої діючої речовини, а саме мезотріону, та синергетичній дії трьох потужних компонентів це зовсім інший гербіцид зі своїми часто унікальними властивостями. Давайте ж з’ясуємо, чим саме Люмакс відрізняється насамперед від групи Примекстра (Голд і TZ Голд). Передусім спектром дії, адже Примекстра TZ Голд недостатньо контролює падалицю соняшнику й взагалі — складноцвіті бур’яни, натомість Люмакс завдяки наявності у своєму складі мезотріону й синергетичній дії S-метолахлору та тербутилазину здатний контролювати будь-яку падалицю соняшнику, а також нетребу звичайну, амброзію полинолисту, паслін чорний та інші важко контрольовані бур’яни. Препарати групи Примекстра, як і будь-який ґрунтовий гербіцид, неспроможні діяти на багаторічні дводольні бур’яни, а от Люмакс має унікальну, порівнюючи з іншими гербіцидами, особливість — це контроль багаторічних дводольних бур’янів, але за умови застосування по їхніх сходах. Тобто, якщо ми використовуємо Люмакс після сходів кукурудзи та бур’янів, то він завдяки мезотріону дозволяє знищувати такі бур’яни, як осоти й березка навіть по добре розвиненій вегетативній частині. Внаслідок синергізму трьох компонентів у препараті Люмакс здатний контролювати не одну чи дві, а навіть кілька хвиль бур’янів, що можуть з’являтися на полі, особливо після опадів. Отже, характерна властивість дії Люмакс — чорне поле з рівними рядами тільки культури на ньому. Ще одна відмінність цього препарату від групи Примекстра (Голд і TZ Голд) — це період захисної дії, який становить 80 днів, тимчасом як у Примекстра він 35–40 днів. Як бачимо, Люмакс з-поміж відомих на ринку гербіцидів вирізняється іншими, а часто й унікальними властивостями.

А тепер розгляньмо, як і коли протрібно вносити Люмакс і які є особливості його використання. Компанія «Сингента» рекомендує застосовувати Люмакс насамперед на тих полях, що не містять багаторічних злакових бур’янів, зокрема пирію повзучого, гумаю та свинорию пальчастого. Ми радимо використовувати Люмакс у тому разі, коли господарства мають великі площі вирощування кукурудзи, але недостатньо техніки для їх вчасної обробки. Тобто внесення Люмакс дозволяє оптимізувати строки проведення польових робіт, що є дуже важливим чинником для агрохолдингів. Також, якщо після внесення прогнозується тривала волога погода, то це знову привід для застосування Люмакс, адже він здатний до реактивації в ґрунті й дозволяє не думати про появу нових хвиль бур’янів на полі. До того ж Люмакс, так само як і Елюміс, можна вносити на ділянках гібридизації кукурудзи на відміну від будь-яких інших гербіцидів, що тепер відомі, і це ще одна унікальна властивість цього продукту.

Таблиця 1. Переваги Люмакс над іншими гербіцидами

Тепер уважніше подивімося, як правильно застосовувати Люмакс. Передусім цей гербіцид найкраще вносити ранньопіслясходово. Цей термін означає, що ми дивимось на стадію розвитку саме бур’яну, а не культури. По кукурудзі Люмакс можна використовувати аж до 8-го листка культури, головне, щоб бур’яни були у визначеній стадії, а саме: однорічні злакові мали 1–2  листки, а однорічні дводольні — 2–6 листків. Таким чином, основним обмежувальним чинником у застосуванні Люмакс ранньопіслясходово є стадія розвитку саме однорічних злакових бур’янів (фото 2). Можна вносити його і  до сходів культури та бур’янів, але найбільше свій потенціал цей препарат розкриває саме ранньопіслясходово. Ще однією особливістю є  контроль бур’янів за технологією no-till, адже гербіцид чудово проникає крізь рослинні рештки й контролює бур’яни, що сходять.

Люмакс з’явився в портфелі компанії «Сингента» у 2007 році, однак конкуренти теж не зволікають і вивели свій варіант гербіциду на основі ізоксафлютолу й тієнкарбазон-метилу. Щоб зрозуміти, чим Люмакс кращий від продуктів-конкурентів, будь ласка, уважно подивіться табл. 1 і переконайтеся, що Люмакс є більш універсальним гербіцидом.

Контроль березки Люмакс

А тепер хотілося б також нагадати про інший наш флагманський гербіцид — Елюміс 105 OD, о. д. Це комплексний двокомпонентний препарат, який захищає кукурудзу від широкого спектра однорічних і багаторічних, злакових і дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон і мезотріон. Начебто нічого нового, але препарат — це не просто суміш діючих речовин, це своєрідна й спеціально створена формуляція, що містить діючі речовини, наповнювачі, антистресанти, антиспінювачі, сурфактанти тощо. За поєднання цих дві діючих речовини разом з іншими активними компонентами мають сильну синергетичну дію проти широкого спектра бур’янів.

Дуже часто сільгоспвиробники не звертають уваги на такий важливий момент, як механізм дії препарату. Проте саме у цьому й проявляються основні властивості та переваги гербіциду. Зокрема, нікосульфурон поглинається листками та стеблами бур’янів, є типовим ALS-інгібітором (блокує синтез білка в клітинах рослин бур’янів), а мезотріон є інгібітором специфічного рослинного ферменту пі-гідроксифенілпіруватдегідро генази (HPPD), який бере участь у синтезі каротиноїдів. Ці сполуки, своєю чергою, розширюють спектр поглинання хлорофілу, таким чином, мезотріон є інгібітором фотосинтезу. Прочитавши ці складні хімічні назви, ми відразу розуміємо, що Елюміс здатний контролювати майже всю шкодочинну рослинність на полі, зокрема такий важкоконтрольований останнім часом бур’ян, як ваточник сирійський. До речі, мова тут може бути тільки про контроль вегетуючої (зеленої) частини бур’яну. Тобто Елюміс не має викорінювальної дії проти ваточника, але він не дозволяє бур’яну рости та викидати насіння. Ще раз звертаємо вашу увагу на табл. 2, де надано спектр бур’янів, які контролює Елюміс, щоб у сільгоспвиробника не складалося враження, що наш гербіцид треба застосовувати тільки в місцях поширення цього злісного бур’яну. Серед інших особливостей і  переваг гербіциду Елюміс є  найширше серед післясходових гербіцидів, які використовуються на кукурудзі, вікно застосування  — 2–8 (10) листків і потужна ґрунтова дія завдяки мезотріону, тобто здатність контролювати кілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після опадів. Ця перевага дозволяє ефективно боротися з  бур’янами навіть за умови пізнішої обробки культури, коли внесення будь-яких інших гербіцидів може викликати фітотоксичність. Звісно, це не означає, що потрібно чекати допоки культура досягне фази 8–10  листків, однак це ще одна особливість і  можливість препарату захистити кукурудзу від бур’янів навіть за умов пізнішого внесення.

Таблиця 2. Спектр ефективності Елюміс

Гербіцид Елюміс рекомендується до застосування з нормою 1,5–2,0 л/га. Оптимальною нормою використання є 1,5 л/га, з якою препарат необхідно застосовувати від 2 до 5 листків культури за умови, що бур’яни мають не більше ніж 4 справжніх листки. За наявності перерослих бур’янів або коли на полі сходить багато багаторічників (злакових чи дводольних) чи під час застосування після 5-го листка культури, коли більшість бур’янів уже є перерослими, норму внесення потрібно збільшувати, починаючи від 1,75 і до 2,0 л/га. Ще однією особливістю гербіциду є те, що до складу його формуляції додано сурфактант. Останній поліпшує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів і сприяє кращому проникненню препарату крізь їхню поверхню. Таким чином, гербіцид Елюміс не потребує додавання сурфактантів і партнерів, тобто є готовим комплексним рішенням проти бур’янів у посівах кукурудзи.

Хоча в сівозміні зазвичай після кукурудзи не розміщують цукровий буряк, горох й овочі, проте після застосування препаратів Люмакс та Елюміс, а також Каллісто — продуктів, до складу яких входить діюча речовина мезотріон, на наступний рік не рекомендується висівати зазначені культури. Після внесення цих гербіцидів такі культури, як соняшник, соя та ріпак, у сівозміні рекомендується сіяти після оранки.

Отже, у цій статті ми з вами з’ясували, коли саме та як правильно застосовувати наші гербіциди Люмакс й Елюміс і які між ними, зокрема й порівнюючи з конкурентами, відмінності. Сподіватимемося, що тепер ви зможете без вагань обрати для себе той чи інший гербіцид.

В. О. Максимович,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіцидидля польових культур», ТОВ «Сингента»

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ