Точне землеробство може стати саме тим інструментом, що врятує фінансові показники господарства.
Кожен грам має значення
Точне землеробство може стати саме тим інструментом, що врятує фінансові показники господарства.
На перший погляд, за вкрай складних нинішніх умов роботи вітчизняним фермерам не до точного землеробства і не до інвестицій у сучасні технології. Мовляв, тут би й так на ногах встояти. Проте, як свідчить досвід тих агрокомпаній, що застосовують точні рішення, якраз останні можуть витягнути рентабельність роботи всього господарства.
Точні технології активно впроваджують в Україні вже не перше десятиліття, і загалом вітчизняний агрокомплекс за цей час створив презентабельну базу прецизійних рішень і результатів.
Ясна річ, що технології точного землеробства переважно впроваджують спільно з фахівцями постачальників відповідного обладнання. Це зрозуміло — мало хто з аграріїв може самостійно освоїти обладнання й інтегрувати його в робочі процеси у власному господарстві. Тому сьогодні, як ніколи, зростає роль компаній-продавців та інтеграторів обладнання. Яскравий приклад тому — компанія «Тайтен Машинері Україна», добре відома вітчизняним фермерам не лише як постачальник першокласної сільгосптехніки світових брендів, а й рішень для точного землеробства.
«Системи сучасного землеробства дають фермерам можливість керувати повним циклом виробництва сільськогосподарських культур. Відповідні засоби містять усе необхідне для забезпечення точності в кожній операції: ми гарантуємо зменшення кількості накладань і скорочення виробничих витрат, а також максимальне використання потенціалу ваших земель. Ви зможете зменшити кількість пропусків і накладань, знизити витрати на пальне та робочу силу, ефективніше керувати внесенням насіння, добрив і хімікатів, спростити робочий процес і навіть подовжити робочий день, коли це особливо важливо», — стверджує керівник відділу точного землеробства компанії «Тайтен Машинері Україна» Максим Романовський.
«Тайтен Машинері Україна» професійно провадить комплексне впровадження технологій точного землеробства, застосовуючи обладнання таких двох світових лідерів, як Raven і Trimble. З цією метою тут створено окрему спеціальну команду — відділ Точного землеробства, який понад п’ять років опікується суто питаннями підбору оптимальних систем точного землеробства та комбінування окремого обладнання під потреби господарства, а також його встановлення й налаштування. Компанія має найбільший склад комплектуючих і найширшу дилерську мережу в Україні. Зокрема, останніми роками дедалі більшою популярності серед клієнтів компанії набувають рішення одного з «китів» ринку — компанії Raven. Це тим більш зручно, беручи до уваги, що Raven входить до складу CNH — компанії, що виробляє сільгосптехніку CASE IH, на якій спеціалізується «Тайтен Машинері Україна». Відповідно, світовий дилер може запропонувати клієнту цілісний пакет рішень за доступною ціною, причому реально робочих рішень.
«Якщо раніше українські фермери вели бізнес, умовно кажучи, на папері, то сьогодні все змінюється, як і розуміння того, що специфічна техніка, новітні рішення — це затрати “у повітря”, а гарантована точність — у зростання прибутку», — зазначає Максим Романовський.
Ми ж наголосимо на тому, що за нинішніх вкрай складних умов точне землеробство у виконанні «Тайтен Машинері Україна» — це не просто красиві гасла та перспективи. Це передусім впроваджені вже в багатьох десятках господарств можливості для економії 5–8% посівного матеріалу, до 30–40% міндобрив, пального, ЗЗР, підвищення продуктивності виконання усіх польових операцій. Поряд із цим — реальне підвищення врожайності сільгоспкультур, яке базується на поступовому створенні карт врожайності. І це не якась суперскладна наука, доступна для обраних. Навпаки, це — зрозумілий покроковий інструмент для ефективного підвищення рентабельності роботи вітчизняних агрокомпаній. Цей інструмент сьогодні саме час взяти до рук і спробувати, як він працює.
Павло НЕСТЕРЕНКО, керівник групи точного землеробства, Агротехнологічна компанія МХП
— Ми переходимо на диференційне внесення продуктів за картами для економії на добривах і вирівнювання врожайності по полю. Робимо це із застосуванням ISOBUS-контролера керування внесенням продукту RСM від Raven. Диференційне внесення дає можливість правильно використовувати ресурси, відповідно, вносити саме стільки, скільки потрібно і саме в потрібних місцях. Ми робимо аналіз ґрунту, є картографія врожайності, виходячи з цих даних, робимо карти завдання. ISOBUS-контролер застосовуємо як на внесенні сухих продуктів, так і на внесенні рідких. В основному вносимо аміачну воду, застосовуємо культиватори, які самостійно переобладнуємо, і працюємо з «рейвенівським» контролером. Чому саме так? Тому що уніфікуємо керування, відповідно ISOBUS-контролер підходить під будь-який ISOBUS-монітор. Не потребує додаткового керування — керується з термінала трактора. Плюс це якість. Контролер від Raven — це саме той універсальний та ефективний продукт для внесення сухих і рідких добрив. Найкращий продукт, на мою думку, як і на думку ще багатьох спеціалістів. Він стабільний, надійний, а головне — надійно керує процесом і виконує всі функції. Щодо економії на диференціації: ми відстежуємо в середньому 5% на добривах. Добрива сьогодні недешеві, це всі чудово знають, так що 5% — це доволі значний показник. У нашому разі інвестиції в модернізацію культиватора не є масштабними й виправдовують себе. Ми використовуємо повну збірку обладнання від Raven. Це забезпечує довговічність і якість. Отже, маємо мінімум 5% економії за не дуже великий кошт.
Віталій КОВАЛЬ, заступник директора з рослинництва, ТзОВ «Бучачагрохлібпром»
— Ми використовуємо монітор Viper 4+ та камеру VSN для водіння по рядках, а також датчики на колесах. З власного досвіду можу сказати, що монітор бачить усе, що потрібно. Функціональна складова цих моніторів — просто супер. Камера VSN також працює дуже круто. Вона на голову вища від усього, з чим її практично можна порівняти. Вона бачить шість рядочків. Беззаперечним є факт: обладнання такого рівня значно підвищує продуктивність праці. VSN виправдовує себе на сто відсотків і справді має право бути надійним помічником у кожному господарстві. Вона реально працює по технологічний колії. Працює і по соняшнику, і по кукурудзі. Видимість по кукурудзі — просто чудова.
Володимир ОКСИМЕЦЬ, керівник ФГ «Оксимець» (Чернігівська обл.)
— Гідравлічний автопілот Raven на тракторі Case IH я застосовую вже два роки. Коли підбирав обладнання, то радився з колегами, порівнював різні варіанти, аналізував інформацію та відгуки в інтернеті. Одразу взяв як трактор, так і автопілот у «Тайтен Машинері Україна». Забігаючи наперед — не жалкував жодного разу. Коли вийшов працювати, одразу зрозумів — я задоволеній. Це ефективно. Це і комфорт, і продуктивність. Похибка лишається в минулому. Це, поперед за все, економія часу. Там, де треба було бігати й рахувати рядки, тепер я просто заїжджаю за допомогою навігації та без проблем обприскую. Внесення добрив, посівна — тепер це задоволення від комфортних умов праці.
***
Глобальна та революційна мета розробників новітніх рішень для точного землеробства — надати фермерам можливість ефективного керування господарством. А це — можливість працювати більш раціонально, скоротити виробничі витрати й підвищити продуктивність та згодом збільшити врожай і рентабельність. Продукти й системи для точного землеробства повністю виправдовують очікування користувачів нових технологій, надаючи потрібну інформацію та ефективні засоби керування, а також можливість значно підвищити прибутковість господарств. Більше з тим, нові технології надають вибір: обирайте відповідний комплексний продукт або самостійно сформуйте свою систему точного землеробства, що відповідає потрібним характеристикам.