Агрономія

Корум - селективний гербіцид на сою. Новим викликам – новітнє рішення

Корум - селективний гербіцид на сою. Новим викликам – новітнє рішення

Про глобальне потепління пишуть багато і часто, описують причини та наслідки, будують моделіта прогнози. попри розбіжності в поглядах, сходяться в одному: світ змінюється і з цим варто щось робити.сільське господарство, мабуть, чи не найбільше відчуває вплив зміни клімату, оскільки під виробничимиплощами — мільйони гектарів, і  кінцевий результат подекуди на 100 % залежить від примх природи.

 

Передова наука створює нові сорти та гібриди, стійкідо посухи, впроваджуються технології, що дозволяютьраціональніше використовувати воду тощо. Але в системі захисту рослин існує дві сторони — об’єкт захисту та шкодочинний організм і складність полягає у тому, що вони по-різному реагують на кліматичні зміни. Для прикладу:соя важко переживає стресові умови, знижує врожайністьістійкість до хвороб. Шкодочинні організми, навпаки, стають більш агресивними, хвороби дедалі частіше її уражають, шкідники швидше проходять свій цикл розвитку, дають більше генерацій тощо. Не відстають і бур’яни,живучи на своїй території, вони більш пристосовані дотемпературних коливань і браку вологи.

Так склалося, що за останні роки площі посіву сої змістилися на північ та захід, мігруючи за кращим режимом зволоження. Освоюючи нові ареали, соя стикнулася з рядом викликів, зокрема, з проблемою дозрівання, що успішно подолали селекціонери. Але на цьому виклики не закінчилися…

Однією з тенденцій останніх кількох років у захисті сої стало зниження ефективності  гербіцидів. На сьогодні вже мало яке соєве поле обходиться без двох обробок проти дводольних бур’янів. Але якщо низьку ефективність ґрунтових гербіцидів можна виправдати браком вологи в ґрунті, то чому знижується ефективність страхових гербіцидів?

Щоб розібратися в цьому питанні, слід визначитися з «супротивником». Згідно з панельними дослідженнями, які проводить компанія Kleffmann, головним бур’яном в посівах сої є лобода біла. Спілкуючись з агрономами, ми також чуємо, що обробили поле, а лободу не знищили, або вона відросла… Чому саме лобода біла так дошкуляє виробникам сої? Чому в одних випадках гербіциди ефективні, а в інших ті самі схеми не працюють?

Якщо подивитися на рослину лободи, відразу впадає в око сизий наліт на листках, який досить легко стирається. Коли крапля води потрапляє на такий листок, вона легко скочується. Під мікроскопом бачимо безліч гранул так званого воскового нальоту. Але на одних рослинах його більше, а на інших — менше. Науковці пишуть, що таким чином рослина лободи захищає себе від негативного впливу чинників зовнішнього середовища, до яких можуть належати і гербіциди. Труднощі полягають ще й у тому, що вікно внесення гербіцидів звужується. Це зумовлено тим, що соя в складних погодних умовах перебуває в стресовому стані. Це робить її уразливішою до внесення будь-яких препаратів, в тому числі і гербіцидів.

Восковий наліт — це складний комплекс сполук, до яких входять не лише органічні речовини, а й солі, що роблять його лужним, в той час як більшість розчинів гербіцидів є слабкими кислотами, які в лужному середовищі деактивуються, знижуючи ефективність.

Зважаючи на це, можна дійти висновку, що для подолання захисту лободи робочий розчин повинен мати не лише ефективні діючі речовини, а й міцно триматися на листку та бути стійким до змін реакції середовища.Саме над цими та багатьма іншими чинниками працювали науковці компанії BASF, створюючи інноваційний гербіцид Корум® для захисту сої та гороху від цілого комплексу однорічних та багаторічних дводольних бур’янів, але основним ворогом була лобода біла.

Що робить його унікальним і ефективнішим в боротьбі з бур’янами? Корум® містить дві діючі речовини — бентазон та імазамокс. Це відомі сполуки, що лежать в основі більшості систем захисту сої у світі. Поєднання контактної та системної діючих речовин з різними механізмами дії дозволяє завдати подвійного удару по бур’янах і забезпечити швидкий та тривалий захист соєвого поля, адже імазамокс окрім системних властивостей має яскраво виражену ґрунтову дію, що ефективно стримує наступні хвилі бур’янів і тримає поле чистим аж до збирання врожаю (рис.1).

 
 

Норма використання гербіциду Корум® від 1,25 до 2,0 л/ га залежно від того, наскільки важка ситуація на полі. Корум® слід застосовувати в баковій суміші з ПАР Метолат у співвідношенні 2:1 — на дві одиниці препарату Корум® слід додавати одну одиницю Метолату. Норма витрати робочого розчину становить 200–250 л/га. Метолат є тим ключем, що відкриває вхід до внутрішніх систем лободи, даючи змогу активним компонентам продукту Корум® ефективно її знищити. Метолатс містить речовини, що зменшують поверхневий натяг робочого розчину, дозволяючи йому міцно триматися на листку. Іншою особливістю Метолату є його здатність розчиняти восковий наліт і полегшувати проникнення діючих речовин гербіциду всередину листка. Поєднання особливої формуляції Корум® з ПАР Метолат має високу буферність, що дає змогу утримувати рН розчину в оптимальних межах достатньо для того, щоб розчинити кутикулярні воски і проникнути всередину тканин листка. 

Корум® ефективно бореться не тільки з лободою білою, він має дуже широкий спектр контрольованих бур’янів, серед яких такі злісні, як амброзія полинолиста, види щириці, берізка польова, гірчаки, мак дикий, осот жовтий та городній, ромашка, хрестоцвіті бур’яни та десятки менш поширених видів. 

Слід зазначити, що багато бур’янів здатні відростати після впливу гербіциду, тому діяти слід не лише ефективно, а й швидко, щоб не дати їм такої можливості. Унікальне поєднання діючих речовин гербіциду Корум® з високоефективною ПАР Метолат дає змогу повністю знищити бур’яни вже за 5–7 днів (рис. 2)

Завдяки високій селективності та м’якій дії вікно внесення Корум® дуже широке — від одного до п’яти трійчастих листків. Але головним чинником є не фаза розвитку культури, а фаза розвитку бур’яну, до того ж слід орієнтуватися на найпроблемніший бур’ян. Десятки досліджень по всій Європі показали, що навіть подвійна норма препарату Корум®, що вносили як з Метолатом, так і без нього, не призводила до зниження врожайності. Тож посіви сої та гороху будуть в безпеці навіть на перекриттях. Слід пам’ятати, що імазамокс, який міститься в гербіциді Корум®, є частиною системи Clearfield®, продукти якої не варто використовувати частіше, ніж один раз на три роки. Також слід подбати про організацію сівозміни, оскільки частина культур, такі як цукрові буряки та овочеві культури, можуть мати чутливість до залишків імазамоксу в ґрунті. Інші культури, такі як зернові колосові, соняшник і кукурудза, можна висівати без обмежень.

За даним проф. О. О. Іващенка, чутливість лободи білої до дії гербіцидів у фазі сім’ядоль сягає понад 99%, а у фазі 4 пари справжніх листків усього 38,5%. Саме тому рекомендації по застосуванню Корум® на посівах сої та гороху умовно слід розділити на дві частини.

Перша — культура на початкових етапах розвитку, бур’яни не перерослі (у фазі сім’ядолі — перша пара справжніх листків). Для таких умов достатньою буде норма Корум® 1,5 л/га + ПАР Метолат 0,75 л/га. Друга — проблемні бур’яни, зокрема лобода біла, переростають (3 пари листків — початок гілкування). В такому разі слід вносити максимальну норму Корум® 2,0 л/га +ПАР Метолат 1,0 л/га.

Компанія BASF відстежує тенденції на ринку захисту рослин по всьому світу. Спеціалісти концерну швидко реагують на гострі потреби сільгоспвиробників, упроваджуючи нові рішення, та допомагають зробити сільськогосподарське виробництво більш стабільним та ефективним. Новий потужний гербіцид Корум® — це ще один інструмент в арсеналі агронома для досягнення нових рекордів урожайності соєвого поля. Команда представників компанії з радістю надасть вичерпні рекомендації, адаптовані саме до умов вашого господарства.

журнал “The Ukrainian Farmer”, травень 2019 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “The Ukrainian Farmer” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ