Агромаркет

Гроші з-за кордону

Гроші з-за кордону

Українські сільгоспвиробники видали перші міжнародні аграрні розписки.  

Те, що вчора здавалося неможливим, сьогодні стає доступним завдяки аграрним розпискам. Українські сільгоспвиробники отримали доступ до кредитних ресурсів з-за кордону.   

Відповідну бізнес-модель розробили у Проєкті IFC «Аграрні розписки в Україні», а з новим валютним законодавством, ухваленим НБУ в лютому 2019 року, такий формат співпраці став можливим на практиці. Наступний хід був за фермерами, і довго чекати не довелося: перші міжнародні розписки були видані на Чернігівщині та на Львівщині вже цього сезону. 

Не секрет, що Україна давно стала частиною глобального ринку, а наші агровиробники з року в рік дедалі більше використовують світовий досвід для розвитку власних підприємств. Перехід від продажу «з поля» до експорту хоч і складний, але вартує того. Аналогічно пошук більш ефективних джерел запозичення та фінансове планування діяльності господарства мають великий вплив на кінцевий результат. Аграрні розписки дозволяють навіть невеликим фермерським господарствам перейти на новий етап, почати співпрацювати з іноземними кредиторами та залучати дешевше фінансування на рівні з агрохолдингами. І, що важливо, це не вимагає додаткової складної підготовки чи штату спеціалістів. 

«Гнучкий і зрозумілий інструмент» 

Агропідприємство «Салікс» обробляє близько 300 га на Львівщині, вирощує традиційні зернові та олійні культури. Торік уперше скористалися аграрною розпискою. А вже на початку червня 2019 року уклали першу в Україні міжнародну фінансову аграрну розписку, залучивши 1,2 млн гривень від кредитора-нерезидента естонської компанії «Евервелле», що вже понад 10 років працює у сфері зернового трейдингу на українських теренах. 

«Цього року вперше спробували попрацювати напряму з виробником із залученням такого інструменту, як міжнародна фінансова розписка, — зазначив Віталій Нестерук, представник цієї компанії в Україні. — Зміни до законодавства, які були зроблені у 2019 році, значно послабили валютний контроль. Це йде на користь як нерезидентам, так і резидентам. Таким чином плануємо й далі працювати з іншими клієнтами». 

На думку Віталія, для «Евервелле» як зернотрейдера аграрна розписка є зручним інструментом, оскільки в забезпеченні виконання зобов’язань використовується застава майбутнього врожаю — і це цікавіше для трейдера, ніж нерухомість чи техніка. Також Віталій звернув увагу на можливість моніторингу врожаю, що дозволяє кредиторам бути більш упевненими в належній якості продукції, що поставлятиметься. «І ще підкуповує простота використання аграрної розписки. Тобто це достатньо зручний, гнучкий і зрозумілий для нас інструмент», — додав Віталій Нестерук. 

За словами Богдана Цапа, заступника директора СП «Салікс», з «Евервелле» вони успішно співпрацюють вже більш ніж три роки, пройшли і форсмажори, і неврожайні роки, але завжди знаходили спільні рішення. Міжнародну розписку видали як супровід до форвардного контракту та додаткове забезпечення на суму отриманої передоплати: за форвардом до кінця серпня «Салікс» зобов’язаний поставити 240 т ріпаку, в заставу за розпискою передали 100 т, і її дія завершується наступного року. Богдан Цап зазначив, що від кредитора вони отримали фінансування за ставкою 12% річних з розрахунком у валюті. І додав, що це одна з переваг міжнародних розписок: «По-перше, я маю прямий контроль із-за кордону. У мене ціна на сільгосппродукцію, звичайно, вища, ніж тут, на ринку. А по-друге, до нас заходить валюта». 

На запитання, чи порекомендував би він міжнародні аграрні розписки іншим фермерам, заступник директора СП «Салікс» зауважив: «Я вже рекомендував, але не в усіх є можливість дотримати вимог, які висувають аграрні розписки, оскільки не всі працюють прозоро». 

«Можливість розширити співпрацю» 

Дещо раніше, наприкінці квітня 2019 року, ТОВ «Зорі Обмачева» з Чернігівської області передало естонській компанії «Летофін» товарну аграрну розписку, в рамках якої зобов’язалося поставити 10,5 тис. тонн кукурудзи до січня 2020 року. Як розповів комерційний директор агропідприємства Іван Іванов, розписка була видана у супровід до форвардного договору на постачання майбутнього врожаю кукурудзи. За розпискою ТОВ «Зорі Обмачева» отримало префінансування у розмірі близько 40% загальної вартості продукції. 

Кредитор-нерезидент естонська компанія «Летофін» давно працює в українському агросекторі у виробничих напрямах, а нещодавно також почала активно освоювати сегмент торгівлі сільгосппродукцією як трейдер. 

«Ми маємо позитивний дворічний досвід роботи з компанією «Летофін» у рамках інших проєктів у сільському господарстві, — зазначив Іван Іванов. — Вирішили розширити співпрацю, перейти до більших партій поставки зернових, зокрема кукурудзи». 

Рішення використати можливості аграрних розписок для співпраці було спільним. За словами Івана Іванова, «Летофін» був ознайомлений з механізмом розписок, а «Зорі Обмачева», своєю чергою, мали практичний досвід — минулого року видали 8 аграрних розписок (серед них і товарні, і фінансові). 

Підготовка до видачі міжнародної розписки була доволі простою. «Від початку переговорного процесу, узгодження тексту і умов до підписання аграрної розписки нам знадобилося не більше двох тижнів. Узгоджували деякі технічні деталі, урожайність, вартість продукції в заставі тощо, — зазначив Іван Іванов і додав: — Щодо документів, то з нашої сторони був потрібний стандартний пакет як для звичайних аграрних розписок». 

Аграрна розписка була видана українською мовою та посвідчена нотаріусом у Чернігові Іриною Максак. З початку 2018 року — а саме тоді розписки і запрацювали в області — Ірина Максак посвідчила більш ніж 30 розписок, тож нотаріус добре знайома з інструментом та його особливостями. 

За її словами, специфікою посвідчення міжнародної розписки була перевірка реєстрації кредитора-нерезидента в рамках законодавства іншої країни, для чого знадобилися додаткові довідки, що така юридична особа справді зареєстрована і не підпадає під будь-які санкції. «Власне посвідчення аграрної розписки зайняло близько години», — зазначила нотаріус. 

ТОВ «Зорі Обмачева» планує і надалі працювати з аграрними розписками. За словами комерційного директора підприємства, вони готуються співпрацювати також і з українськими кредиторами: «Вже цього року плануємо підписати ряд аграрних розписок для українських кредиторів — постачальників засобів захисту рослин та посівного матеріалу». Позитивний досвід роботи з аграрною розпискою (як гарантією виконання форвардного контракту) відкриє естонській компанії «Летофін» широкі перспективи в Україні. Передусім дасть змогу наростити обсяги в торгівлі та співпраці з українськими аграрними компаніями. 

За матеріалами Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні» 

газета “АгроМаркет”, липень 2019 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа». 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ