Тваринництво

Основою прибуткового вирощування птиці є створення здорових та економічно ефективних умов утримання поголів’я

Ефективне вирощування

Ефективне вирощування
Обігрівання газовими брудерами

Основою прибуткового вирощування птиці є створення здорових та економічно ефективних умов утримання поголів’я.  

Температура, якість повітря, вологість і світло є критичними чинниками, які слід ураховувати й контролювати в процесі вирощування птиці. Нездатність забезпечити гідні умови в період вирощування птиці призведе до зниження показників зростання й розвитку, погіршення конверсії корму і збільшення захворюваності, смертності, а відтак — і до зменшення прибутковості всієї птахоферми. 

ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРИ НА ФІЗІОЛОГІЮ Й ПРОДУКТИВНІСТЬ КУРЧАТ 

У ранньому віці пташенята погано пристосовані до регулювання своїх метаболічних процесів, а тому не здатні контролювати температуру тіла. Дослідження показали, що в курчати система терморегуляції тіла розвивається тільки у віці від 12 до 14 днів. Тому підтримання правильної температури в пташнику особливо важливе протягом перших двох тижнів життя курчат. Переохолодження чи перегрівання у цей критичний період може призвести до поганого зростання, зниження конверсії корму і підвищеної сприйнятливості до хвороб. Пташеня може легко піддатися стресу, якщо температура його тіла знизиться або підвищиться хоча б на один градус. Як тільки температура тіла змінюється, птиця намагатиметься це компенсувати, що в більшості випадків негативно позначатиметься на її продуктивності. 

Коли курчат утримують за температури навколишнього середовища вищої або нижчої від їх зони комфорту, для підтримання температури тіла їм потрібно витрачати більше енергії. Цю додаткову енергію в підсумку забезпечуватиме споживаний корм. 

Отже, енергія корму буде використовуватися для підтримання температури тіла, замість зростання й розвитку, що призведе до зниження конверсії. 

Обігрівання пташника за допомогою теплових пушок

Налаштування температури будуть варіюватися залежно від того, яке джерело тепла застосовують у пташнику — теплові пушки, газові або електричні брудери чи інфрачервоні трубні обігрівачі (таблиця). Аби максимально збільшити продуктивність птиці, температура підстилки під час посадки курчат має бути близько 32 °С. Варто наголосити, що саме температура підстилки важлива, а не температура повітря, адже добові курчата, зріст яких приблизно 5 см, відчувають температуру саме на рівні підлоги. Тому в таблиці температурні налаштування повітря зазначено з урахуванням того, що саме підстилка має прогріватися до 32 °С. 

Теплові пушки вимагають вищих налаштувань температури, бо вони нагрівають повітря, яке потім нагріває підлогу. В такому разі період попереднього прогрівання приміщення проводять протягом 24–48 год до посадки курчат. 

Газовий брудер спрямовує приблизно 40% тепла на підлогу і 60% — в повітря. Інфрачервоні трубні обігрівачі випромінюють приблизно 90% тепла на підлогу та 10% в повітря. 

Оскільки брудери та трубні обігрівачі спрямовують більше тепла на підлогу, температура повітря, що потрібна для досягнення бажаної температури підлоги, нижча, ніж для теплових пушок. У пташниках із брудерами або трубними обігрівачами комфортна температура підстилки може бути отримана внаслідок попереднього прогрівання пташника протягом 8–16 год до посадки птиці. 

Обігрівання електричними брудерами

Найкращий спосіб контролювати комфорт курчат — це спостерігати за їх поведінкою і відповідно регулювати температуру. Курчата, яким комфортно, збираються в нові й нові групки. Курчата, яким спекотно, будуть відходити від обігрівачів і розходитися по всій підстилці, намагаючись охолодитися. Замерзлі курчата лишатимуться в одній сформованій групі, шукаючи тепле місце на підстилці, замість шукати воду та корм. 

Спеціальні контролери навколишнього середовища допомагають контролювати температуру в пташнику і вмикають або вимикають обігрів мірою потреби. 

ВІДНОСНА ВОЛОГІСТЬ 

Здатність повітря утримувати вологу залежить від його температури. Тепле повітря може містити більше вологи, ніж холодне. Термін «відносна вологість» містить відсоток водомісткості повітря за будь-якої заданої температури. Рівень вологості впливає на здатність птиці охолодитися через дихання й впливає на вироблення аміаку. 

Рекомендується підтримувати низький рівень відносної вологості від 50 до 70% упродовж усього періоду вирощування. Виробництво аміаку відбувається через мікробіологічне розкладання фекалій у підстилці. В умовах запиленості в пташнику відносна вологість нижча за 50%. Відносна вологість 70% або вище сприяє розвитку мікробів у підстилці. Мірою збільшення мікробної популяції більше аміаку виробляється з джерел азоту, що містяться у фекаліях птахів. Аміак — це газ, що негативно впливає на здоров’я й продуктивність птиці. Підвищений рівень аміаку послаблює імунну систему і збільшує респіраторні захворювання у птиці. Високий рівень аміаку під час вирощування птиці знижує швидкість росту, яка вже не відновиться впродовж усього періоду вирощування. 

Виробництво аміаку можна знизити регулюванням відносної вологості, яка, своєю чергою, регулюється вентиляцією. Для мінімізації утворення аміаку й пилу рекомендується регулювати рівень вентиляції пташника для підтримання відносної вологості від 50 до 70%. 

Обігрівання за допомогою трубних обігрівачів

ВЕНТИЛЯЦІЯ 

Вентиляція потрібна для регулювання температури й видалення вуглекислого газу, аміаку, інших газів, вологи, пилу та запахів. Свіже повітря має подаватися рівномірно, добре змішуватися з повітрям у пташнику і правильно циркулювати. Схема потоку в будівлі дуже важлива. Рух повітря в пташник здійснюється негативним тиском. Вентилятори видаляють повітря з будівлі, створюючи негативний тиск. Повітря надходить через вхідні отвори, розташовані в стінах або стелі, і прямує через стелю та змішується. 

У холодну пору року належне змішування зовнішнього і внутрішнього повітря запобігає осіданню холоднішого повітря на підстилці й охолодженню птиці. Вхідні отвори та швидкість повітря, що проходить через вхідний отвір, важливі для забезпечення руху повітря вздовж стелі. Якщо вхідний отвір відчиняється занадто широко або якщо швидкість повітря, що надходить через вхідний отвір, занадто мала, холодне повітря опускатиметься на птицю швидше. Це не лише спричинить проблеми з переохолодженням птиці, а й може створювати прохолодні плями на стінах і підлозі. Коли тепле повітря стикається з цими прохолоднішими плямами, утворюється конденсат. Ці вологі плями можуть призвести до злежування підстилки, а також до збільшення утворення аміаку. 

Таблиця. Рекомендовані температури повітря для вирощування бройлерів залежно від джерела тепла 1

ОСВІТЛЕННЯ ПІД ЧАС ВИРОЩУВАННЯ 

Світло — важливий чинник у вирощуванні, який не можна ігнорувати. Активність курчат вища за яскравого освітлення, ніж за приглушеного. Під час вирощування світло має бути максимально яскравим, щоб стимулювати активність курчат, допомагаючи їм находити корм і воду. Десь у віці від 7 до 10 днів інтенсивність і тривалість освітлення можна і потрібно зменшувати. Системи освітлення мають бути спроєктовані так, щоб забезпечувати освітлення не менше за 25 Люкс (lx) на рівні птиці. 

Конструкція системи освітлення має дозволяти змінювати інтенсивність і тривалість світла мірою зростання птиці й забезпечувати рівномірну інтенсивність світла на рівні птиці. Зазвичай ліхтарі працюють 23 год/добу в перший тиждень після посадки курчат, а інтенсивність освітлення максимальна. У віці від 7 до 10 днів кількість годин роботи світильників треба скорочувати (залежно від правил експлуатації), а до віку від 10 до 14 днів інтенсивність світла має бути зменшена до 5 люкс (lx). Основна мета освітлення в перший тиждень — забезпечити активність курчат і стимулювати пошук джерел їжі та води. 

ПОРАДИ ДЛЯ ЕНЕРГОЗАОЩАДЖЕННЯ 

Переконайтеся, що датчики/термостати контролера встановлено правильно 

Розташування датчиків температури/термостатів занадто близько до обігрівачів, занадто близько до курчат або занадто високо від рівня підлоги може призвести до охолодження птиці. Розміщення їх занадто близько до бічної стіни або там, де в пташник проникає повітря, може призвести до надмірної витрати палива. 

Застосовуйте циркуляційні або лопатеві вентилятори 

Ці вентилятори відводитимуть тепле повітря від стелі, усуваючи температурне розшарування, і доводитимуть тепло до рівня курчат там, де це потрібно, скорочуючи витрати на опалення. Дослідження показують, що циркуляційні вентилятори ефективні незалежно від типу системи опалення. 

Облаштуйте навісні стелі й використовуйте повітря з горища 

За наявності підвісної стелі та стельових припливних клапанів у зимову пору року ви можете подавати свіже повітря в пташник із горища, де воно не таке холодне, як повітря ззовні приміщення. Це знижує витрати на обігрівання пташника й підтримувати відносну вологість від 50 до 70%. 

Не допускайте витоку повітря 

Герметизований пташник дозволяє контролювати де та скільки повітря потрапить у приміщення. Це забезпечить надходження повітря через заплановані вхідні отвори й мінімізує переохолодження птиці, злежування підстилки та температурне розшарування в холодну погоду. 

Регулярно очищайте і ремонтуйте обладнання для обігрівання 

Правильний догляд за обігрівачами знизить рівень окису вуглецю й дозволить ефективніше використовувати паливо. Стежте за чистотою форсунок пальників. Якщо ви користуєтесь водяними обігрівачами, стежте за чистотою ламелей і теплообмінника. 

Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
1
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ