Агрономія

За переущільнення ґрунту рослинам бракує вологи навіть після дощу

Як показали результати досліджень Інституту зернових культур НААН, під час літньої вегетації, навіть у разі випадання дощу, на переущільненому грунті рослини озимої пшениці відчували дефіцит вологи, хоча здебільшого під ущільненим прошарком її було достатньо для нормального росту і розвитку.

Про це пише Андрій Горбатенко (Іституту зернових культур НААН) у журналі The Ukrainian Farmer.

За його словами, за спекотної погоди вологість розриву капілярів на переущільненому чорноземі настає на 5-7 днів раніше, що спричиняє потенційну загрозу погіршення вологозабезпеченості пшениці, якщо атмосферні опади надходять невчасно.

За вирощування озимини після кукурудзи станом на кінець вересня деформований ґрунт у шарі 0-10 см містив 3-4 мм продуктивної вологи, що призводило до відтермінування строків сівби.

З тим період від сівби до повних сходів часто триває 15-20 днів і за раннього похолодання рослини закінчують осінню вегетацію на початкових стадіях органогенезу із загальною площею листкової поверхні 0,2-0,3 тис. м²/га.

«Низька продуктивність фотосинтезу, відсутність вузла кущення, недорозвиненість зародкового кореня й недостатня кількість нагромаджених запасних речовин (вуглеводів) підвищує ймовірність пошкодження або загибелі таких посівів узимку», – зазначив Андрій Горбатенко.

Нагадаємо, переущільнення ґрунту найнебезпечніше в посушливих регіонах