Як придбати якісне насіння соняшнику
Станом на сьогодні соняшник є однією з рентабельних культур в агропромисловому секторі економіки, тому насіння досить дороге, а відсоток обігу неякісного насіннєвого матеріалу дуже високий.
На це звертають увагу фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області.
Так, під час придбання насіння соняшнику слід звернути увагу на такі чинники:
- насіннєвий матеріал обов’язково повинен бути запакований та промаркований і мати сертифікати на сортові та посівні якості.
- інформація з маркування (назва гібриду, сорту, № партії, рік урожаю, походження насіння, інші дані) повинні співпадати з даними, які вказані в сертифікаті на посівні якості, термін дії якого відповідно до ДСТУ 2240-93 та ДСТУ 4138-2002 чотири місяці.
- у разі перепродажу посередник (перекупник) виписує або видає нові супровідні документи на якість насіння, під свою відповідальність згідно ДСТУ 4138-2002.
- особливу увагу слід звернути на документи, які підтверджують посівні якості насіннєвого матеріалу.
Так, відповідно до ДСТУ 6068:2008 енергія проростання гібридного насіння соняшнику повинна бути не менше 80%, а сортового елітного та сертифікованого насіння відповідно не менше 87 та 82 відсотків.
Сільгоспвиробникам слід пам’ятати, що згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва зобов’язані відшкодовувати матеріальні збитки споживачу в разі реалізації йому некондиційного насіння чи садивного матеріалу.
У разі сумніву в якості придбаного насіннєвого матеріалу сільськогосподарських культур суб’єкт господарювання завжди може звернутися до територіальних органів Держпродспоживслужби України.
Нагадаємо, в Україні є тенденція до зростання посівних площ під соняшником.