Агрономія

Високий уміст рухомого свинцю в орному шарі впливає на ефективність міндобрив

Високий уміст рухомого Pb в орному шарі може визначати ефективність мінеральних добрив через вплив на надходження в рослини поживних елементів. Так, помірно забруднені на свинець малогумусні ґрунти (гумус <3%) за інтенсивного азотного удобрення формують сильне підвищення ризику браку заліза в зернових колосових і помірного збільшення дефіциту цинку, але частота забруднення рослин на свинець навіть зменшується.

Про такі результати досліджень на чорноземних ґрунтах техногенно навантаженої Донеччини в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповіла Яна Погромська, науковий співробітник ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН.

На Pb забруднених більш гумусованих ґрунтах (гумус >3%) підвищення рівня нітратного азоту в ґрунті дуже сильно погіршує надходження в рослини не заліза, а міді, і за максимально високого ризику браку цинку.

Дуже сильно активується надходження в рослини забруднювача свинцю та погіршується склад рослин за азотом і фосфором.

«Тож оптимізація азотно-фосфорного живлення рослин за інтенсивного нітратного удобрення стає неможливою без урегулювання мікроелементного живлення на Pb забрудненому, навіть помірно, ґрунті», – констатувала пані Яна.

Нагадаємо, склад мікродобрив має відповідати ступеню забруднення ґрунту важкими металами.