Агрономія

В «Агрофірмі «Колос»» на вибір сортів пшениці впливає попередник

В «Агрофірмі «Колос»» на вибір сортів пшениці впливає попередник

В «Агрофірмі «Колос»» на Київщині сорти пшениці обирають залежно від попередника. Так, наприклад, соняшник і кукурудза – гірші попередники. Вони пізніше звільняють поле, тож лишається менше часу на обробіток ґрунту, більше забирають вологи для вегетації, її менше для наступної культури. Після таких попередників у господарстві сіють сорт пшениці екстенсивного типу, який здатний формувати урожай за гірших умов.

Про це розповів заступник директора з наукової роботи ТОВ «Агрофірма «Колос», кандидат сільськогосподарських наук Володимир Багатченко в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Добрі попередники – горох, ріпак, ультрарання соя, кукурудза на силос. Вони раніше звільнять поле, тож можна вчасно його підготувати до сівби пшениці, якщо є опади, забезпечити збереження вологи. Після таких попередників ми висіваємо інтенсивні сорти, які потребують більше вологи й добрив», – розповів фахівець.

Як визначилися з вологою та сортами, в агрофірмі визначаються з нормами висіву насіння та строками сівби. Після гороху, ріпаку сіють інтенсивні сорти пшениці в оптимальні ранні строки 10-20 вересня з меншою густотою 2-3 млн схожих насінин/га. Тоді рослини можуть закласти більше генеративних стебел, краще розкрити свій потенціал.

Після кукурудзи на силос, яку збирають пізніше, раніше 20 вересня пшеницю посіяти не вдається. Норма висіву насіння становить уже 3,5-4 млн схожих насінин. Після кукурудзи чи соняшнику посівну проводять до 15 жовтня, норми збільшують до 4,5-5 млн схожих насінин/га.

«Більшими нормами в нашій зоні сіяти не варто через невеликий запас вологи. Взагалі чинник вологи все одно буде визначальним для формування врожаю. Наприклад, торік восени було дуже мало вологи – ми сходи пшениці після соняшнику отримали тільки в кінці жовтня. Рослини увійшли в зиму в фазу шильця, але завдяки тривалій і вологій весні, проведеного весняного підживлення рослини утворили достатню кількість продуктивних стебел. Однак у кінці весни вологи вже не було, літо видалося посушливим, тож навіть по кращих попередниках у нас, та й в сусідніх господарствах, пшениця вродила по 5 т/га. Хоч зазвичай отримуємо 8-10 т/га, навіть максимум майже 12 т/га, щоправда, на насінницьких посівах, де сіємо з меншими нормами, ширшим міжряддям, проводимо сортові, видові прополювання», – зазначив Володимир Багатченко.  

Нагадаємо, районовані сорти скорочують витрати на технологію.