Агрономія

Не слід керуватись лише рекомендованими строками сівби озимої пшениці

Рекомендовані «календарні» строки сівби озимої пшениці можна брати до уваги лише як базову основу для розрахунків строків сівби. Для визначенні оптимальних строків сівби потрібно враховувати низку факторів.

На цьому наголосив керівник ТОВ «Агрофірма «Колос» Леонід Центило, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Занадто ранній висів — перша декада вересня — призводить до надмірного кущіння. У таких рослин формується велика кількість пагонів (7–8 і більше), через це розвивається надмірна надземна маса. Такі посіви сильно переростають і поглинають велику кількість мінеральних добрив ще в осінній період вегетації.

Занадто пізній посів пшениці також негативно впливає на ростові процеси пшениці озимої.

«Але клімат міняється і через аномально теплу затяжну осінь та через відсутність вологи в ґрунті минулої осені посіви проводилися в більш пізні строки», — зауважив пан Леонід.

У ситуації, коли оптимальні строки вже підходять, а вміст вологи в орному шарі недостатній, сівбу пшениці варто відкласти до допустимих строків. Проте якщо дощів все-таки не буде, слід починати висів навіть у сухий ґрунт. Інакше значно зменшуються строки осінньої вегетації рослин пшениці, що негативно впливає на морозостійкість і продуктивність культури в цілому.

Сортові особливості також мають вплив на оптимальні строки сівби пшениці. 

Найкраще перезимовує озима пшениця з добре сформованим вузлом кущення, 3-4 пагонами та добре розвиненою кореневою системою. Залежно від сорту, така кількість пагонів утворюється за 50-60 днів (від сівби до припинення активної вегетації, коли середньодобова температура встановлюється на рівні 5 ºС). Цього досягають при сівбі її в оптимальні (календарні) строки, встановлені для кожної ґрунтово-кліматичної зони: у нашій місцевості 10-25 вересня.