Агрономія

Стебловий кукурудзяний метелик заселяє до 20% посівів кукурудзи й соняшнику

У посівах кукурудзи й соняшнику триває літ, яйцекладка та відродження стеблового кукурудзяного метелика. Шкідником заселено до 20% площ, 2-8% рослин.

Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродпоживслужби щодо фітосанітарнго стану сільгоспкультур.

Чисельність гусениць 0,7-2 екз. на рослину (Волинська, Закарпатська, Запорізька, Київська, Луганська, Одеська, Полтавська, Харківська, Херсонська та Чернівецька обл.).

Спекотна з низькою вологістю погода не є сприятливою для розвитку гусениць, особливо молодшого віку (оптимальними умовами для розвитку гусениць є температура 17-30 С та вологість не нижче 70%). Відмічається загибель яйцекладок.

Лабораторним аналізом метеликів виявлено, що самці становлять 58%, самиці – 42%, з яких 33% з дозріваючими яйцями, 50% з зрілими і 17% з дегенеративними органами. Чисельність зрілих яєць на самицю становить 42 шт. 

Велику потенційну загрозу шкідника визначає широкий ареал його розповсюдження та здатність до накопичення значної кількості представників виду за відповідних агрокліматичних умов.

«Випуск трихограми – ефективний захід регулювання чисельності фітофагу. Варто пам’ятати, що літ стеблевого (кукурудзяного) метелика в Україні розтягнутий до одного місяця, тому дуже важливо провести внесення трихограми у перші два тижні льоту шкідника. Перше внесення трихограми потрібно проводити за фіксування початку льоту та яйцекладки (пошук яйцекладок починають після 3-4 днів від початку льоту), повторне – через 5-7 днів», – ідеться в повіомленні.

Кратність внесення трихограми можна збільшувати за потреби. За чисельності 1-2 екз гусениці на рослину або 6-8% заселених рослин необхідно проводити обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.

Нагадаємо, на септоріоз хворіє до 25% колосків зернових культур.