Агрономія

Конференція «День Агронома» зібрала фахівців компаній, що обробляють понад 1 млн га землі

Конференція «День Агронома» зібрала фахівців компаній, що обробляють понад 1 млн га землі

Всеукраїнська конференція «День Агронома», яку журнал The Ukrainian Farmer 6-7 лютого провів у Києві, об’єднала 200  професіоналів із господарств і компаній, що вирощують сільгоспкультури на площі понад 1 млн га.

За два дні конференції агрономи з усієї країни обговорили актуальні питання щодо вирощування зернових і олійних культур, а також збільшення їхніх врожаїв.

Зокрема, перший заступник керівника підрозділу Північна Полтавщина «Баришівської зернової компанії» Василь Рева розповів, як азот допомагає їй збирати врожай сої із середньою врожайністю 32-33 ц/га, а головний агроном агропідприємства «Україна» з Тернопільщини Ігор Паславський – як навіть у несприятливих умовах компанії удається отримувати 45-50 ц/га соняшнику.

Головний агроном компанії «Агросетон» Юрій Кулик поділився планами підприємства на майбутнє та розповів, що ж дозволяє йому отримувати врожайність озимої пшениці навіть більшу, ніж у кукурудзи – 95 ц/га.

Водночас головний агроном компанії «Агро-Регіон Україна» Юрій Лисак розвінчав міфи, що заважають українським аграріям отримувати високі врожаї кукурудзи, тоді як старший науковий консультант групи компаній Vitagro Микола Сучек розповів про типові помилки під час вирощування гібридів пшениці.

Нюанси органічного землеробства та його прибутковість розкрив Олексій Язиков, власник компанії «Жива Нива», яка вирощує і експортує органічну сою з премією не менше 50%. Водночас директор із виробництва продукції органічного рослинництва ПСП ім. Т. Г. Шевченка Андрій Вдовиченко розповів, як правильна сівозміна дозволяє боротись із шкідливими організмами, що є одним зі слабких місць органічного землеробства.

Крім цього, директор «Українки Агро» Андрій Ріпенко зауважив, що вирощування озимого гороху має низку переваг перед ярим. Зокрема, це дає змогу використовувати зимову вологу, збільшити врожайність і раніше звільнити поля для наступних культур.

Спікерами заходу стали не лише фахівці-практики, а й теоретики з найбільших наукових установ країни, які поділились останніми дослідженнями шляхів підвищення продуктивності сільгоспкультур. Наприклад, професор Херсонського державного аграрного університету Олександр Жуйков розповів про технологію вирощування гірчиці та про те, який з її видів сьогодні вирощувати найприбутковіше.

Катерина Яцух, провідний науковий співробітник лабораторії захисту рослин Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, підкреслила, що на посівах озимого ріпаку, що невдало перезимували, не варто ставити хрест і передисковувати поле, адже такі посіви можна реанімувати. 

Науковий співробітник Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій Яна Погромська зауважила, що отримувати високі врожаї сільгоспкультур можна й в умовах посухи. Шлях до цього – у переосмисленні систем обробітку ґрунту. 

Крім цього, експерт-дорадник з агрохімії Броніслав Котвицький розповів, як правильно побудувати систему удобрення певної сільгоспкультури на кожному етапі її вирощування, а експерт із живлення Олександр Польовий про те, що нестачу елементів живлення можна розпізнавати візуально, не втрачаючи час на аналіз ґрунту чи аналіз рослин у лабораторії.

Подивитись фоторепортаж з події можна тут.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!