Агрономія

Дефіцит вологи наразі негативно впливає на майбутній урожай озимої пшениці

Дефіцит вологи наразі негативно впливає на майбутній урожай озимої пшениці

Відсутність опадів протягом тривалого часу призводить до дефіциту запасів продуктивної вологи ґрунту, особливо у верхньому та орному горизонтах, що в цей період має вирішальний вплив на формування майбутнього врожаю озимої пшениці.

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН з посланням на вчених Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН.

Суха та спекотна погода, нестача вологи у ґрунті у фазу «колосіння» пшениці озимої порушують формування генеративних органів, у колосі утворюється більша кількість недорозвинутих і стерильних квіток.

Достатніми параметрами для колосових у період «вихід у трубку» ‒ «цвітіння» є запаси продуктивної вологи 20-30 мм у орному шарі ґрунту (0-20 см). Підвищує толерантність рослин до стрес-факторів, що виникають внаслідок дії несприятливих погодних умов, використання рістстимуляторів, водорозчинних комплексних добрив, збалансованих макро- та мікроелементами на хелатній основі.

А обстеження посівів озимих зернових культур науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН показало, що на початок третьої декади травня пшениця озима на більшості посівних площ Дніпропетровської області перебувала  у кінці фази «цвітіння» – на початку фази «формування зернівки».

У рослин ранньостиглих сортів та на ранніх строках сівби відмічається завершення фази «формування зернівки». Випередження проходження фенологічних фаз росту і розвитку рослин озимих зернових культур, що спостерігалося у кінці квітня, зберігається і становить 1,5-2 тижні.

За даними Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН на переважній частині території Харківської області на ранніх посівах рослини пшениці озимої перебувають у фазі «колосіння», на пізніх – у фазах «прапорцевий листок–початок колосіння», жита озимого – у фазі «колосіння» та тритикале озимого – на початку фази «колосіння». Посіви знаходяться у доброму та задовільному стані. За попередніми спостереженнями рослини сформували нижчу висоту в умовах поточного року, порівняно з середньобагаторічним значенням вказаного показника.

Нагадаємо, друга декада травня була однією з найсухіших за останні 30 років.