Агромаркет

Землю під виноградники орендуватимуть мінімум на 25 років

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства в Україні» (№2064), який встановлює мінімальний термін оренди ділянки під виноградник – 25 років, передбачає відшкодування витрат на закладання та догляд, та компенсацію збитків у разі дострокового припинення оренди.

«Проєктом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», якими встановити мінімальний строк у 25 років для користування земельними ділянками під виноградниками або для їх закладання. Окрім цього, законопроєктом врегульовуються питання відшкодування користувачу його витрат, здійсненних на закладення (посадку) та/або догляд за виноградниками, а також завданих збитків у разі дострокового припинення права користування земельною ділянкою», – зазначають у пояснювальній записці до законопроєкту.

За інформацією у документі, за останні роки у господарствах всіх форм власності було посаджено 21,2 тис. га нових насаджень, а розкорчовано 34,1 тис. га, тобто, на кожний новий гектар вилучається з обігу півтора гектари. У 2016 році, згідно з кадастровими даними, в Україні без урахування території Криму було всього 44 тис. га виноградників – це критична межа для галузі виноробства, адже з такою кількістю неможливо забезпечити підприємства вітчизняною сировиною. Також проблеми розвитку виноградарства пов’язані з високою капіталоємністю створення сучасного винограднику (капіталовкладення на 1 га складають понад 100 тис. грн.) та довготривалістю його окупності. Тривалість створення виноградника становить чотири роки і більше. Період інтенсивної експлуатації промислового винограднику становить 20-25 років.

Наголошується, що окремим блоком проблемних питань є правове регулювання. Після приватизації майна та земель сільськогосподарського призначення підприємств, що займалися виноградарством, земельні ділянки під виноградниками були надані у власність громадянам, а самі виноградники були передані до статутних фондів господарських товариств. Зокрема, залишилися неврегульованими правовідносини щодо багаторічних насаджень, в тому числі виноградників, що посаджені сільськогосподарськими підприємствами на землях, які на момент їх посадки знаходяться в оренді (користуванні) господарства. Це призводить до грубого порушення законних прав та інтересів сільськогосподарських товаровиробників, що володіють виноградниками. Чинне законодавство України не містить норм, які б гарантували компенсацію вкладених інвестором коштів на закладання винограднику. Створити передумови для вирішення порушених проблемних питань і покликаний даний законопроєкт, – зазначають у пояснювальній записці.

Згідно законопроєкту №2064, особа, яка користується земельною ділянкою, має переважне право на укладання договору користування земельної ділянки на новий термін оренди. Передбачено, що в разі зміни власника ділянки, або розірвання договору оренди з ініціативи орендодавця до закінчення терміну договору оренди, орендарю має бути відшкодовано витрати на багаторічні закладення, посадковий матеріал та догляд за насадженнями.

Читайте також:«Таврія» відмовляється від 1 тис. га виноградників