Агромаркет

Єврокомісія погодилася на заборону імпорту зерна з України

Єврокомісія погодилася на заборону імпорту зерна з України

Єврокомісія досягла домовленостей з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією про обмеження у ці країни поставок української пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшника, та про надання фермерам, які постраждали від надлишків зерна на ринку, 100 млн євро допомоги в обмін на скасування односторонніх заборон на імпорт агропродукції з України.

Про це- повідомив заступник голови ЄК Валдіс Домбровскіс у Twitter.

Домовленість передбачає скасування урядами вказаних країн обмежень на імпорт зерна з України, надання фермерам 100 млн євро допомоги та запровадження застережних заходів (мається на увазі квотування на ввезення зерна) по чотирьом видам зерна: пшениці, кукурудзі, ріпаку та соняшнику.

В майбутньому ЄС може ввести до даткові обмеження на поставки з України соняшникової олії та інших видів продукції. Наразі Єврокомісія почала розслідування обсягів збитків, завданих європейським виробникам необмеженим імпортом українських товарів, та пообіцяла забезпечити експорт продовольства з України до інших країн наземними та річковими маршрутами.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн повідомила у Twitter про «досягнення принципової згоди на транзит чотирьох видів зерна з України», підтвердивши таким чином, що нова домовленість має забезпечити переведення імпорту зерна на його транзит до інших країн.

В той же час польське видання RMF24 з посиланням на джерела у Брюсселі повідомляє, що до 2 травня Польща повинна відмовитися від заборони на імпорт десятків продуктів харчування з України і замінити її рішенням Єврокомісії, а саме ембарго на чотири товари – пшеницю, кукурудзу, насіння ріпаку та соняшнику.

А аграрний міністр Польщі Роберт Телус, як повідомляє польське видання SadyOgrody визнав, що згідно з угодою з ЄС буде здійснюватися моніторинг інших продуктів з України.

«Тут я маю на увазі в першу чергу м’ясо птиці та м’які фрукти. Ми будемо говорити з ЄС, щоб включити ті продукти, які матимуть дуже негативний вплив на наш ринок, але це наступний крок. Однак цей перший крок був дуже важливим для Європейської комісії скорегувати своє законодавство, щоб не наводнити прикордонні країни продуктами з України, щоб вони йшли вглиб Європи і в треті країни», — підкреслив Роберт Телус.

Своєю чергою офіційний Київ спрямував ноти протесту Польщі та Європейському Союзу через запровадження обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції як таких, що суперечать Угоді про асоціацію. 

«Такі обмеження, якими б причинами вони не обґрунтовувалися, не відповідають Угоді про асоціацію між Україною та ЄС та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС.

Існують всі правові підстави для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини та Болгарії, а також продовження безперешкодного експорту до інших держав-членів ЄС та загалом безперешкодного транзиту усієї української продукції в інші країни як у межах, так і поза межами ЄС», – заявив на своїй Фейсбук-сторінці речник МЗС України Олег Ніколенко.

Польща оголосила про додаткові умови щодо транзиту української агропродукції.