В Україні у I кварталі погіршилися показники діяльності всіх галузей економіки, крім сільського господарства
В Україні у I кварталі 2020 року погіршилися показники діяльності практично усіх галузей економіки, за винятком сільського господарства. Останнє – здебільшого через вичерпання статистичного ефекту, пов’язаного зі зміщенням термінів збору врожаю попереднього кварталу.
Про це повідомляє НБУ.
Причиною цього називають запровадження карантинних обмежень в Україні та у світі. Найбільший негативний вплив спостерігався у сфері транспорту та більшості секторів послуг.
«Через складну ситуацію в бюджетному секторі знижувалася валова додана вартість у тих видах діяльності, що фінансуються переважно з бюджету, – освіті, охороні здоров’я, державному управлінні й обороні. Суттєво знизилася валова додана вартість у промисловості, у тому числі через теплу погоду, що позначилося на показниках енергетики, а також у будівництві», – йдеться в повідомленні.
Валова додана вартість сектору фінансової та страхової діяльності знижувалася через зменшення доходів банків та зростання витрат. Натомість зростала торгівля, а також сфера інформації та телекомунікацій через збільшення попиту населення на послуги доступу до інтернету, у тому числі через перехід на дистанційну форму роботи.
Також зазначається, що фізичні обсяги експорту товарів та послуг за звітний період зростали повільніше – на 0,9% р/р. Основні причини – звуження світового попиту та погіршення цінової кон’юнктури на зовнішніх ринках.
Так, сповільнилося зростання експорту сільськогосподарських культур (зокрема зернових). Нижчими були фізичні обсяги експорту металургійної продукції (зокрема чорних металів).
Імпорт товарів та послуг скоротився на 4% р/р, зокрема знизився імпорт енергетичних товарів та легкових автомобілів. Серед основних причин – сповільнення споживчого попиту та суттєве падіння інвестицій. Водночас унаслідок зростання експорту та падіння імпорту сформувався значний додатний внесок чистого експорту в зміну реального ВВП (2,7%). Втім, він був нівельований падінням запасів.