Агромаркет

У 83% компаній є мобілізовані до лав ЗСУ співробітники, - ЄБА

У 83% компаній є мобілізовані до лав ЗСУ співробітники, - ЄБА

У 83% компаній є мобілізовані до лав ЗСУ співробітники. Про це свідчать результати нової хвилі щоквартального опитування «Бізнес під час війни» Європейської Бізнес Асоціації серед своїх членських компаній, передає пресслужба ЄБА.

Наразі в лавах збройних сил захищають Україну співробітники 83% компаній, серед яких у 51% мобілізовано до 10% від військовозобов’язаних працівників, у 25% – 10-20%, у 5% – 20-40%. При цьому у 43% бізнесів мобілізовані критичні спеціалісти, зокрема інженери, ІТ-фахівці, електрики, механіки, машиністи, водії.

Внаслідок бойових дій 38% компаній понесли безпосередні втрати, а 21% мають активи (виробничі потужності, землю, техніку, транспорт, нерухомість, продукцію), що залишились на окупованих територіях. Бізнес продовжує втрачати кошти через війну – станом на зараз 33% повідомляють про втрати до 1 мільйона доларів, 37% – про втрати в діапазоні 1-10 мільйонів доларів, 10% – про втрати більше 10 мільйонів.

Попри це все більше компаній відновлюють повноцінну діяльність – наразі таких в Асоціації 68%. Нагадаємо, у січні у повному обсязі працювали 54%, а у жовтні 2022 року – 44% компаній. З деякими обмеженнями наразі продовжують працювати 31% компаній, а ще 1% – не працює взагалі.   

Кількість бізнесів, що виплачують заробітні плати співробітникам у повному обсязі, залишається стабільно високою – наразі це 90% опитаних, до того ж 21% роблять авансові та бонусні виплати. До скорочення заробітних плат вдаються 10%, до звільнень – 2%, в неоплачувану відпустку відправляють співробітників 3% компаній.

У воєнний час регулярна підтримка збройних сил має неабияке значення і ми раді відзначити, що компанії Асоціації продовжують потужно допомагати армії та населенню. Так, по 47% підтримують ЗСУ фінансово і підтримують своїх співробітників, що захищають країну, 42% надають свою продукцію, а 24% – послуги на потреби збройних сил та соціальні цілі.

Фінансова «подушка» бізнесу є більш-менш стабільною: 25% мають фінансові резерви на пів року, 23% – на рік, а 37% – на рік і більше. Ще 5% має запас фінансової міцності на кілька місяців, а 5% – не має взагалі. Поточна ситуація не надто відрізняється від січня цього року.

Для підтримки свого бізнесу у складний період 7% опитаних нами бізнесів користувались програмами державної підтримки, зокрема 3% – програмою «Доступні кредити», 3% – компенсацією за працевлаштування ВПО і 1% – іншими програмами. 

«Ми бачимо певну стабілізацію показників роботи компаній. Це можна пояснити тим, що компанії все ж адаптувались, постійно працюють над новими напрямками для розвитку, аби і надалі залишатись та працювати в країні. Однак, безумовно, не варто відкидати і ряд негативних чинників, які все ж не покращують життя бізнесу та які ми як країна у змозі почати виправляти. Зокрема, із гарячих – питання мобілізації. Ми бачимо, що майже половина опитаних компаній заявляють про те, що в них були мобілізовані спеціалісти, критичні для роботи їхнього підприємства. Бізнес, звісно, з розумінням ставиться до необхідності проведення мобілізаційних заходів, втім потребує більше передбачуваності та зрозумілості процесів. Це ж саме стосується і процедури бронювання співробітників – сподіваємось, цей механізм буде налагоджений і працюватиме прозоро, зрозуміло, і бронювання будуть таки погоджуватись в обіцяні терміни», – констатує Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.

Нагадаємо, створено електронний сервіс бронювання військовозобов’язаних. Також ми писали, що у Мінагро роз’яснили новації щодо бронювання працівників.