Агромаркет

Мінімальне податкове зобов’язання буде нараховуватися у 2023 році за 2022 рік

Згідно із законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», з 1 січня 2022 року запроваджується мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) та скасовується єдиний податок четвертої групи для птахівників.

Про це йдеться в інформаційному листі, підготовленому фахівцями ЮФ MARTYNIV LAW.

Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) – це величина податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних із виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками віднесеними до сільськогосподарських угідь та розрахована відповідно до ПКУ. Сума мінімальних податкових зобов’язань визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі – підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

МПЗ визначається за період володіння (користування) земельними ділянками, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік. Перший період нарахування МПЗ – 2022 рік Тобто, МПЗ буде нараховуватися у 2023 році за 2022 рік.

МПЗ не замінює собою ЄП, податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб, земельний податок, чи інші податки, що сплачують власники чи користувачі земельних ділянок. В залежності від позитивного чи від’ємного значення МПЗ в конкретного платника податків може виникати додаткове податкове навантаження. Платники податків мають обов’язок звітувати щодо МПЗ та у випадку наявності позитивного значення, яке обраховується як різниця між сплаченими податками та МПЗ, сплачувати таке МПЗ до бюджету.

Податковим кодексом України встановлено залежність факту реєстрації переходу прав в Реєстрі для цілей визначення особи, яка має обов’язок звітувати та визначати (та сплачувати) МПЗ.

Встановлено обов’язок для платників податків у складі відповідної податкової декларації за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ. У такому додатку, зокрема, зазначаються:

– кадастрові номери земельних ділянок, для яких визначається мінімальне податкове зобов’язання, їх нормативна грошова оцінка та площа;

– сума загального мінімального податкового зобов’язання, сума мінімального податкового зобов’язання щодо кожної земельної ділянки окремо;

– загальна сума сплачених платником податку податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, та визначених відповідно до підпункту 141.9.2 або 141.9.3 пункту 141.9 статті 141 цього Кодексу витрат на оренду земельних ділянок (далі у цьому пункті — загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок) протягом податкового (звітного) року;

– різниця між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Нагадаємо, «податковий» закон підписано.