Агромаркет

Фахівці державних лабораторій опановують сучасні методи дослідження зернових

Фахівці державних лабораторій опановують сучасні методи дослідження зернових

На базі Державної установи «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» (ВОФЛ) у селі Зміїнець за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) відбувся тренінг для фахівців державних фітосанітарних лабораторій з 13 областей України.

Про це повідомляє пресслужба Проєкту.

Участь у навчанні взяв 21 фахівець – завідувачі відділів та головні фахівці лабораторій. Це навчання спрямоване на те, щоб підвищити кваліфікацію, розповісти про сучасні методи дослідження зернових культур, зокрема ПЛР-тестування методом полімеразно-ланцюгової реакції в режимі реального часу (ПЛР-РЧ), навчити фахівців використовувати нові методи у своїй щоденній роботі. На основі результатів цього дослідження лабораторії видають висновок, на їх підставі бізнес отримує сертифікат, який потрібен для експорту зерна.

«Метод ПЛР-РЧ дозволяє виконати дослідження швидко та точно. Дослідження цим методом вимагає правил безпеки при роботі з біологічними матеріалами. У колишній актовій залі ми облаштували ПЛР-лабораторію, розділивши залу на кілька окремих секторів, які потрібні для технологічного процесу. Враховуючи вимкнення електрики, ми передбачили блоки безперебійного живлення та генератори, аби обладнання працювало безперебійно, а ми мали змогу вчасно провести випробування та надавати заявникам протокол із точними результатами дослідження», – розповіла заступниця директора ВОФЛ Анна Суворова.

Крім теорії, під час тренінгу відбулися практичні заняття, на яких учасники дізналися, як провести пробопідготовку зразків рослин, вимоги до виділення ДНК/РНК, як провести фітосанітарну експертизу (аналізів) зразків зрізів гілок винограду для виявлення хвороб. Зокрема, навчалися проводити дослідження зразків методом ПЛР у режимі реального часу, правильно вести документацію, інтерпретувати результати досліджень, та дізналися, як розмежувати в часі фітосанітарну експертизу (аналізів) та виявлення ГМО у рослинах.

«Зараз, коли Україна докладає значних зусиль для експорту зерна, маємо швидко реагувати на запити бізнесу. Зокрема, у нашій лабораторії ми проводимо дослідження, за результатами якого створюється протокол фітосанітарної експертизи, на основі якого формуємо та видаємо висновок, на підставі якого видається фітосанітарний сертифікат, який потрібен експортерам. З використанням новітніх методів дослідження, зокрема методу ПЛР-РЧ ми маємо змогу проводити аналізування значно швидше. Раніше на проведення досліджень нам потрібно було кілька днів, зараз впродовж одного робочого дня можемо його виконати. Сьогодні ділимося досвідом з тими колегами, які ще не використовують такі методи, але вже отримали обладнання і теж будуть виконувати ПЛР-дослідження», – каже завідувачка відділу фітосанітарного аналізу ВОФЛ Тетяна Сулева.

Одна з таких – Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія, для якої Проєкт USAID закупив ПЛР-обладнання та витратні матеріали для проведення експертиз зерна.

«Цьогоріч наша лабораторія отримала сучасне обладнання, яке дозволяє проводити ПЛР-діагностику у режимі реального часу. Воно дозволяє швидко та точно виконати дослідження на наявність чи відсутність шкідливих організмів у зерні, яке аграрії везуть на експорт. Зараз тут, на тренінгу, я навчаюся працювати на такому обладнанні. Це пришвидшить нашу роботу, на деякі види досліджень у 2-3 рази, зможемо швидше виконувати заявки від агробізнесу, – каже завідувачка відділу фітосанітарного аналізу Олена Шевцова. – Вінниччина є прикордонною областю, межує з Молдовою, тож у перспективі це обладнання зможемо використовувати для проведення досліджень імпорту, який буде їхати до нас з країн Європейського Союзу. Також таке навчання важливе, щоб познайомитися з колегами з інших областей, налагодити комунікацію і звертатися у разі потреби. Це дуже корисно та важливо для нашого професійного зростання».

Навчання тривало до 6 жовтня. По завершенню навчання учасники пройшли тестування та отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.

Раніше відкрили оновлені лабораторії для передекспортного тестування.