Агромаркет

Чого бракує повноцінному ринку землі в Україні, - експерти

Для створення повноцінного та прозорого ринку землі в Україні за півроку, що лишилися до його відкриття, потрібно ухвалити ще 4 «земельні» законопроєкти, а також розробити та впровадити близько 50 підзаконних акти.  За оцінками експертів Київської школи економіки, уряд має приймати в середньому по дві постанови на тиждень упродовж наступних півроку, аби забезпечити належний запуск та функціонування обігу земель сільськогосподарського призначення.

Про це говорили учасники круглого столу «Майбутнє земельної реформи – дорожня карта на 2021 рік», який відбувся на базі Київської школи економіки за сприяння проєкту ЄС та Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні».

«Критично важливим сьогодні є ухвалення закону щодо вдосконалення управління та дерегуляції у сфері земельних відносин №2194. На жаль, у зв’язку з локдауном це питання буде розглядатися лише наприкінці січня. Законопроект №2194 – це нова «Земельна Конституція», без нього ми не зможемо реалізувати земельну реформу повноцінно», – зазначив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України.

Зокрема, за його словами, у першій половині 2021 року для належної імпементації земельної реформи потрібно буде ухвалити такі законопроекти: №2195, що запроваджує прозорий процес земельних електронних аукціонів, №3205-2, який передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві для поліпшення доступу малих агровиробників до банківського фінансування, зокрема з метою придбання сільгоспземель, а також законопроєкт №3012-2, який визначає принципи розподілу земель при приватизації сільгоспугідь державних та комунальних підприємств.

За словами президента Київської школи економіки Тимофія Милованова, наразі має місце певне відставання в частині впровадження реформи.  «Різні точки зору різних політичних сил, учасників ринку та суспільства на реформу ринку землі продовжують уповільнювати прогрес. Влада має й надалі показувати лідерство і чітко координувати дії, адже ця реформа створить ринок капіталу і дасть економіці можливість розвиватися», – пояснив він.

Як зауважив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, підзаконні акти готові на 90%.

Крістіан Бен Хелл, керівник сектору «Сільське господарство» Представництва ЄС в Україні наголосив, що Європейський Союз підтримує запуск ринку землі на основі принципів верховенства права, прозорості, справедливості та інклюзивності.

За словами Клауса Дайнінгера, провідного економіста Світового банку, в разі ухвалення трьох «земельних» законів, Світовий банк зможе підтримати уряд фінансуванням на мільйони доларів. «Ми вітаємо представлену урядом детальну дорожню карту і впевнені, що під керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства вона буде реалізована вчасно, щоб забезпечити основу для додаткових позик Світового банку для розвитку потенціалу малих та середніх фермерів України, її сільських територій та агровиробництва», – додав Клаус Дайнінгер.