Агромаркет

Через ціни на енергоносії на 50-80% зросте роздрібна вартість продуктів, - думка

Через ціни на енергоносії на 50-80% зросте роздрібна вартість продуктів, - думка

Цінова криза на енергоносії, попри те, що держава регулюватиме вартість газу для виробників соціально значущих товарів, може призвести до значного підвищення цін на продукти.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомила віцепрезидент НААН, академік НААН, д.е.н., професор Ануш Балян.

За її словами, оскільки більшість компаній купують газ за ціною 50-52 тисячі гривень за тисячу кубометрів. Тож вони працюють у нуль, а невдовзі не матимуть чим виплачувати зарплати. І навіть соціальний хліб може вийти на вартість 40-50 гривень за буханець.

«Вже зараз ціни на продукти в Україні вищі, ніж у Європі, при значно більших зарплатах там. Ті ж поляки витрачають на продукти 12% сімейного бюджету, ми – до 50%. Це при тому, що ПДВ на продукти там не перевищує 5% проти наших 20%. В ЄС взагалі з другого півріччя, на тлі здорожчання енергоносіїв та пандемії, збираються скасувати ПДВ на харчі, – зауважила Ануш Балян. – Не забуваємо, що сільське господарство ЄС ще й дотується державою на 60%, а наші сільгоспвиробники жодних дотацій не отримують».

На її думку, у разі реалізації найнегативнішого сценарію, виробникам доведеться суттєво підняти відпускні ціни, через що автоматично на 50-80% зросте роздрібна вартість продуктів.

«Крім того, зростання споживчої вартості продуктів, непідйомні ціни на енергоносії можуть спровокувати галопуючу інфляцію, яка вдарить по пересічних українцях і по держбюджету загалом. Якщо їх не вдасться загнуздати, ми точно отримаємо інфляцію у 10%. Тому фінансисти вже передбачають можливе просідання гривні до 30-32 за долар», – підкреслила Ануш Балян.

Нагадаємо, держава регулюватиме ціни на газ для виробників соціально значущих товарів. Раніше молокопереробники просили установити пільговий тариф на газ.