Агромаркет

Аграрії втратили 18 млрд дол. через блокування морських портів

Аграрії втратили 18 млрд дол. через блокування морських портів

Через блокування росією українських морських портів втрати агросектору сягають близько 18 млрд дол. США.

Про це у своєму Телеграм-каналі повідомив повідомив Київської школи економіки, керівник Центру досліджень продовольства та землекористування Олег Нів’євський.

«Нажаль ми вже рік у війні із заблокованими портами. Перенаправити торгівлю іншими шляхами в повній мірі не зуміли, особливо в перші шість місяців. Зерновий коридор працює, проте із постійними перебоями. Для решти товарів – морем нема ходу. Тобто наші втрати мали би тяжіти до 61,2 млрд дол США. Що маємо в результаті?», – написав фахівець.

За його словами, українська економіка в 2022 році впала на понад 30%, або на 60 млрд дол. США. «Звичайно, ці втрати не тільки через блокування портів, але і через руйнування, поламані ланцюжки поставок та виробництва, втрачені активи, життя і поламані долі і тд. Все ж таки, за нашими розрахунками, наразі близько 18 млрд дол. США (з всього 35 млрд) втрат можна виділити як втрати від блокування експорту агропродукції», – уточнив Олег Нів’євський.

Інша важлива галузь для морської торгівлі – ГМК. По цій галузі нажаль подібної до АПК детальної розбивки по економічних втратах немає. Але зважаючи на подібну роль та вагу ГМК до АПК в економіці та торгівлі країни, подібність ціноутворення на ринку та залежність від портів та морської торгівлі, можна припустити подібний масштаб економічного впливу від блокування портів. Тим більше, що для ГМК – масштаб впливу може бути ще більшим, зважаючи на те, що в ГМК, на відміну від АПК, свого “металевого коридору” не має.

«Таким чином, матимемо вже оціночно 36 млрд дол. США втрат, повязаних із блокуванням портів», – додав експерт.

Нагадаємо, за день простою у Босфорі аграрій втрачає 30 доларів на кожній тонні зерна.