Агрономія

Названо найбільш вигідні культури для вирощування в посуху

Cафлор та льон можуть стати альтернативою соняшнику на Півдні України у випадку дефіциту вологи для його вирощування.

Про це журналу The Ukrainian Farmer розповіла в.о. заступника директора з наукової роботи  Інституту олійних культур НААНУ Катерина Ведмедєва.

«За її словами, найпростіше зменшити ризики у вирощуванні соняшнику, якщо вологи катастрофічно бракує, – замінити частину соняшнику іншими олійними культурами, зокрема сафлором та льоном.

Сафлор – рослина напівпустель і їй зміни клімату у посушливий бік лише на користь. Врожайність його поки що не перевищувала 2 т/га, але коли соняшник дає 5 ц/га, то сафлор у тих самих умовах – 1,5 т/га.

«Технологія вирощування схожа із соняшником і не потребує спеціального устаткування. Звільняє поле сафлор ще раніше за соняшник, що дає змогу сіяти наступну культуру на початку вересня і навіть раніше», – зазначила Катерина Ведмедєва.

На думку науковця, льон привабливий тим, що є дуже ранньою культурою короткого періоду вегетації, відтак у посушливі роки має багато переваг. Льон частіше використовують для експорту або вирощують особливий льон – органічний, з харчовою олією, жовтим насінням або ще якимись цікавинками для використання на специфічні продукти в Україні.

Як повідомлялося, в умовах посухи пестициди ускладнюють поглинання рослиною вологи. Крім того, за дефіциту ґрунтової вологи сою слід сіяти пізніше оптимальних строків. Як повідомлялося, у господарстві на Херсонщині напрацювали технологію для збереження ґрунтової вологи, а господарство на Вінниччині відмовляється від передпосівної культивації через дефіцит.