Заміна якісної сировини комбікормів дешевшою часто погіршує продуктивність птиці
Пряме здешевлення рецептур комбікормів для птиці дуже часто стає хибним рішенням. Економія на поживності чи якості сировини зрештою погіршує продуктивність і збільшує собівартість готової продукції.
Про це на Міжнародному практичному форумі «Poultry Farming: бройлер/несучка/індик», який триває у Львові, заявив директор управління контролю Avesterra Group Костянтин Погребняк.
За його словами, за нестабільних цін на сировину головним викликом для виробників стає не просто скорочення витрат, а збереження ефективності виробництва у довгостроковій перспективі.
В Avesterra Group робота з рецептурами базується на принципі забезпечення фізіологічної потреби птиці. Компанія поєднує контроль якості сировини, точне балансування рецептур і постійний виробничий контроль на всіх етапах виробництва комбікорму.
Костянтин Погребняк наголосив на ролі лабораторного контролю та сучасних технологічних рішень у підвищенні ефективності кормів. Зокрема, навів практичний приклад використання фітази у дозуванні 2000 FTU/кг, що дозволяє знизити вартість 1 тонни корму приблизно на 134 грн, або близько 0,62 грн на голову, без втрати продуктивності.
Одним із ключових чинників стабільної продуктивності є контроль якості вхідної сировини.
«Якісна сировина – вже 50% успіху у виробництві ефективного комбікорму. Без точного розуміння її поживності неможливо ефективно балансувати рецептуру», – підкреслив експерт.
Серед інструментів оптимізації Костянтин Погребняк також назвав використання кормових ензимів, емульгаторів і точніший підхід до оцінки поживності сировини.
Нижча конверсія корму не завжди означає кращий фінансовий результат для підприємства, зауважив він. Ефективність виробництва потрібно оцінювати комплексно – з урахуванням живої ваги птиці, приростів, вартості корму й кінцевої економіки виробництва.
«Сьогодні виграють не ті компанії, які просто шукають дешевшу сировину, а ті, що системно управляють ефективністю виробництва», – зазначив фахівець.
І головне завдання виробника – не просто здешевити корм, а знайти баланс між собівартістю, конверсією й загальною економікою виробництва, підсумував Костянтин Погребняк.