Інтерв'ю

Ріпак за технологією трьох «Т»

Олексій Васильченко
директор ТОВ «АФ Маяк»

Концепт трьох «Т» — фундамент відмінного ріпаку.

ТОВ «АФ Маяк», що на Черкащині, після восьмирічної паузи відновило вирощування ріпаку. Про те, чому відмовилися, і те, чому повернулися до вирощування цієї культури, про експерименти зі стрічковою сівбою та досвід вирощування без оранки ми поговорили з директором підприємства Олексієм Васильченком. 

Доброго дня, Олексію Миколайовичу. Агрофірма «Маяк» багато років не вирощувала ріпак, і ось уже другий сезон, як ви повернули цю культуру в сівозміну. Розкажіть, чому відмовилися і чому повернули. 

— Ще шість років тому ми стабільно засівали 400–500 га ріпаком. У Золотоніському районі завод був побудований під ріпак. У нашому регіоні ріпаку було багато, і всі під нього обов’язково орали. Але зміни клімату вносять свої корективи. У той період, коли потрібно орати під ріпак, частими стали посухи, і плуги вигортали «чемодани». Ріпак зник із полів у всьому районі, та й завод переобладнали з ріпаку на соняшник. Щоб вирощувати ріпак і далі, потрібно було щось змінювати в технології. З експортних культур у підприємстві лишились соняшник і кукурудза. Нестабільна ситуація на ринку ще з часів пандемії змусила замислитися над поверненням ріпаку. 

Про ріпак часто кажуть, що це «ранні гроші», але насправді не це головне. Ріпак дозволяє більш рівномірно розподілити навантаження між осінніми та весняними роботами. З восьми тисяч гектарів, які підприємство має в обробітку, близько півтори тисячі припадало на соняшник. Ідея була в тому, щоб лишити під соняшником 1000 гектарів, а інші 500 — виділити під ріпак. 

Виникло питання «як повернути ріпак, не повертаючи оранку». 

Ми давно і тісно співпрацюємо з компанією «Пьотінгер Україна», і я до них звернувся з цим питанням — щоб і обробляло глибше, і зверху почорнило. У них якраз з’явився новий агрегат — стерньовий культиватор Terria. Осінню 2020 року «Пьотінгер» привіз його на показ. Машина в роботі мене зацікавила, і я сказав, що буду першим, хто її купить в Україні, але зробіть, щоб цей культиватор ще й уносив добрива. І вони дослухались. Осінню 2021 року ми тестували культиватор Terria вже із системою внесення добрив. Працювали по зерновій кукурудзі, готували поле під сою. Оцінивши якість роботи культиватора, стало зрозуміло, що в такий фон уже можна і ріпак висівати. 

Розкажіть про ваш досвід стрічкового висіву ріпаку. 

— У сезоні 2021/22 ми поставили такий дослід — частину ріпаку висіяли в стерню специфічною сівалкою. Там лапа нарізає стрічку, а потім у неї висівається ріпак. У нашій зоні така технологія не дуже придатна — у нас супіщаний ґрунт. Замість обіцяного підтягування вологи ми отримали борозни, які швидко просушив вітер. Замість обіцяного проростання кореня вниз, він пішов уздовж рядка. Я отримав такі паршиві сходи — ні густоти, ні рівномірності. Нас врятувало лише те, що це поле було з дощувальною установкою. Ми лили й лили… Я не буду говорити, що ця система не правильна. Просто умови у всіх різні. В нашій ситуації я кардинально відкинув цю технологію. 

Як ви готуєте ґрунт під ріпак тепер? 

— 2022 року в нас вийшов незапланований експеримент. На більшості площ під ріпак ми провели лущення стерні після обмолоту зернової групи десятиметровою дисковою бороною Pöttinger Terradisc. Коли проросла падалиця, провели розпушування з унесенням добрив стерньовим культиватором Pöttinger Terria на глибину 36–38 см. Ми знищили падалицю й створили умови, щоб корінь ріпаку пішов униз. І потім посіяли дев’ятиметровим посівним комплексом Pöttinger Terrasem. Але кінець літа видався дощовитим. Ми не встигали забрати солому, а тому на кількох полях провели розпушення без попереднього лущення. Для сівби це не становило ніяких проблем. Сходи отримали ідеальні на всіх полях. Однак на полях, де не було попереднього лущення, падалиця пшениці стартувала одночасно з ріпаком. На цих полях виникла потреба насамперед унести гербіцид проти злакових, але довелося чекати оптимальної фази розвитку ріпаку. Тому пропускати операцію лущення не можна. Це закриття вологи, це загортання пожнивних решток, але найголовніше — це провокація проростання падалиці. Для отримання ідеальних сходів ріпаку потрібно слідом за комбайном злущити, після проростання падалиці розпушити й потім посіяти. 

Чи можливо вирощувати ріпак без оранки? 

— «Під ріпак потрібно орати» — це застаріла думка. Під ріпак потрібно провести такий обробіток, щоб корінь ріпаку пішов униз. Такі умови можна створити оранкою, але, якщо з якихось причин оранка вам не підходить, то такого самого результату можна досягти й глибоким стерньовим культиватором по типу Pöttinger Terria. Цю машину варто придбати, адже вона потрібна не лише під ріпак. Вона добре працює і під сою, і під кукурудзу, і по кукурудзі. Ми маємо досвід роботи з Terria вже третій рік і можемо впевнено сказати: для наших ґрунтів — це красота. 

Коренева система ріпаку за смугової сівби
Коренева система ріпаку, посіяного за технологією «три „Т”»

Що ви порадили б тим, хто хоче вирощувати ріпак? 

— Я розповів свою історію, чому ми повернулись. Я не ставив завдання «заробити більше». Будь-який успішний підприємець вам підтвердить: якщо ставити завдання «заробити більше», то ти ніколи не заробиш. Для нас було важливо більш рівномірно розподілити навантаження робіт між весняним та осіннім періодами. Якщо ви довго не вирощували ріпак і вирішили до нього повернутися, то не поспішайте, не ведіться на обіцянки швидких і великих грошей. Сядьте і подумайте над трьома моментами:

 • Сівозміна. Уведення ріпаку потребуватиме змін у навантаженні на техніку та працівників. У певні періоди роботи стане менше, а у якісь — більше. Ріпак переламає вам налагоджену систему. Чи вистачить ресурсів, щоб усе зробити вчасно? 

Парк техніки. Оцініть наявну техніку та що вам потрібно докупати для вирощування ріпаку. Зокрема, стане більше робити для обприскувача. Чи вистачить продуктивності наявного? Якщо оранка вам не підходить, то потрібно буде придбати такий глибинний культиватор; 

Ринок збуту. Ріпак вимагає постійного моніторингу цін, і вони мало прогнозовані.

 Дякую за цікаве інтерв’ю. 

— Дякую вам. Слава ЗСУ. Перемоги нам всім. Трудімося всі, хто може, на територіях, де це можливо. Застосовуймо сучасні технології, інакше — ніяк. Бо технології підуть уперед, а ми стоятимемо на місці. Тоді доганяти буде важко. Потрібно або дихати в спину, або, краще, задавати темп і висувати свої вимоги виробнику техніки й технологій.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ 

Максим Нечипоренко, агроном ТОВ «АФ Маяк» 

— Попередником під озимий ріпак у нас виступає озима зернова група. Слідом за комбайном провели лущення стерні. Основним обробітком було розпушення культиватором Pöttinger Terria з одночасним унесенням добрив на глибину до 40 см. Розкладали міндобриво по всій глибині обробітку. Вносили NPK 5:15:15 по 150 кг/га. 

Як на мене, то це дуже класний агрегат, бо він розкладає добрива по всьому горизонту обробітку. Добрива будуть ефективними не лише на старті, а й надалі корінь буде тягнутися вниз за міндобривом. Якщо добрива покласти лише у верхній шар, то корінь буде всім забезпечений тут і не матиме причин проростати вниз. Ріпак із кореневою системою у верхньому шарі буде дуже реагувати на посуху. 

Сіяли ріпак дев’ятиметровою сівалкою Pöttinger Terrasem із 10 серпня. На старт посівної було достатньо вологи, і висівали норму 400 тис. шт./га, мірою просихання ґрунту на пізніших посівах збільшили норму до 450 тис. На кожне поле брали інший гібрид, іншої насіннєвої компанії. Всього на 500 гектарах висіяно шість гібридів. Ми зарані не знаємо, яким буде рік. Якийсь гібрид добре вродить цього року, якийсь — наступного. Таким чином, кожного року середній урожай має бути не поганим. З весни, коли температури дозволили, ми внесли фунгіцид, інсектицид і по 0,5 л бору. Через три тижні ще одне внесення фунгіциду, інсектициду та по 1 л бору. 

Торік ми ріпак висівали вперше за довгий час. Для нас це був експеримент зі стрічковою сівбою. Сходи отримали рвані — різнобій вийшов. Анкерна сівалка нарізала смугу й одразу сіяли. Після обмолоту викопували корінь. Фактично у всіх рослин він ріс вниз на сантиметрів 10–15, потім впирався в ущільнення і йшов набік. 

Цьогорічний ріпак посіяно по розпушенню, і по кореню видно, що він іде рівно вниз до вологи й поживи, йому немає ніяких перешкод. Ріпаком цього року я дуже задоволений і думаю, що врожайність вийде не менше як чотири тонни.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ 

Володимир Мірненко, бренд менеджер ТОВ «Пьотінгер Україна» 

— Технологія трьох «Т» передбачає застосування трьох машин: дискової борони Terradisc, культиватора Terria та посівного комплексу Terrasem. Попередником під озимий ріпак були озимі зернові. Слідом за їх обмолотом із мінімальним розривом від комбайнування проведено лущення стерні для закриття вологи, пришвидшення мінералізації пожнивних решток і, головне — для стимулювання проростання падалиці. За два-три тижні, коли падалиця повноцінно проросла, проведено суцільний інтенсивний обробіток стерньовим культиватором на глибину 35–40 см з одночасним унесенням стартових і депозитних добрив. Цим обробітком знищено падалицю й створено оптимальні умови для розвитку кореневої системи ріпаку. Слідом за культиватором на поле виходить посівний комплекс, що проводить поверхневий передпосівний обробіток і викладає посівний матеріал чітко на задану глибину в 1,5 см. Саме так концепт трьох «Т» закладає фундамент відмінного ріпаку.