Агромаркет

Збитки через простій суден у «зерновому коридорі» перевищують 1 млрд доларів

Збитки через простій суден у «зерновому коридорі» перевищують 1 млрд доларів

Збитки, яких зазнала Україна через простій суден у чергах «зернового коридору», становили понад 1 млрд доларів.

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Це ті гроші, які не отримали українські сільгоспвиробники. Це ті гроші, які трейдери заплатили власникам суден за те, що кораблі стояли дуже довго в черзі», – заявив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов в ефірі Freeдом.

Він зазначив, що рф не приймає планів та умов України щодо формування черговості перевірок суден, які стоять у черзі, це не дає змоги портовим терміналам працювати ритмічно.

За словами президента УЗА, «зерновий коридор» є вельми ефективним каналом постачань українських сільгосптоварів за кордон, адже за ним було відправлено клієнтам 50% усієї експортованої агропродукції. Решту 50% експортували альтернативними шляхами: через Дунай, залізницею та автотранспортом.

Розповідаючи про зупинку роботи морського порту «Південний» і виключення його з роботи «зернового коридору», Микола Горбачьов зазначив, що це стало «черговою перемогою рф у торгах», що відбуваються в рамках переговорів у Стамбулі щодо відновлення експорту української сільгосппродукції морем, і висловив сподівання, що вихід із ситуації буде знайдено.

«росія маніпулює будь-якими даними. Вона намагається внести будь-яку турбулентність (у переговори, – ред.), щоб усе було непрогнозовано. Порт «Південний» – один із найефективніших із відвантаження зерна. Відповідно, він найбільше був завантажений», – пояснив він і додав, що наразі питання з експортом української сільгосппродукції з порту не вирішено.

Він підтвердив, що українські зернотрейдери очікують розблокування портів у Миколаєві, де розташовано 11 сучасних терміналів, через які можна було б відвантажити на експорт близько половини всіх поставок морем. Однак зернотрейдери розуміють складність реалізації цієї ініціативи через окупацію російськими військовими одного боку Дніпра, звідки можуть здійснюватися обстріли суден.

Розповідаючи про прогнози врожаю зернових 2023 року, Горбачьов зазначив, що зниження виробництва до 65 млн тонн зернових і олійних абсолютно не загрожує продовольчій безпеці України, оскільки для задоволення потреб внутрішнього ринку достатньо 24-25 млн тонн зернових, а самого хліба Україні потрібно близько 3,5 млн тонн.

Нагадаємо, «зернову угоду» подовжено на два місяці.