Техніка

Як нарізати смуги, щоб отримати максимум ефективності від strip-till

Strip-till передбачає нарізання смуг ґрунту. І для отримання максимальної ефективності від технології, господарю варто знати, які глибина, спосіб і час є найбільш оптимальними для проведення операції.

Про це AgroTimes розповів керівник відділу збуту ТОВ «УАПК» – офіційного дилера компанії Kuhn в Україні Дмитро Сакунов.

Американські фермери вважають, що працювати більше, ніж на глибину 20 см, є економічно недоцільним, а добрива зазвичай закладають на глибину 10-15 см.

«Доцільно спершу нарізати смуги на всьому полі, а потім обійти його по колу, щоб не розтоптати вже нарізані смуги. Якщо треба поборотися з водною ерозією, смуги треба нарізати поперек схилу, щоб у разі дощу вода по них не стікала. Для зменшення вітрової ерозії рядки треба розміщувати впоперек до найчастішого напрямку вітру. Окрім того, RTK-сигнал дає можливість контурно нарізати смуги, копіюючи особливості рельєфу», – розповідає Дмитро Сакунов.

Щодо часу нарізання смуг, то на важких глинистих ґрунтах фахівець радить робити восени за сприятливих погодних умов. Адже навесні, коли вологи в ґрунті достатньо, він налипатиме на робочі органи агрегатів. Окрім того, восени кращі умови для нагромадження ґрунтової вологи. Додатково обробляти смуги навесні зазвичай не потрібно.

У той же час Дмитро Сакунов відзначає, що нарізані навесні смуги краще прогріваються, що створює умови для потужнішого старту рослин. Але в такому разі має бути відповідна структура ґрунту.

«Багато американських фермерів більшу частину смуг нарізають восени, лишаючи на весну меншу частину – таким чином вони всі роботи проводять вчасно. Важливий нюанс: навесні слід проводити обробіток на меншу глибину, щоб уникнути утворення повітряних пазух у ґрунті», – додає фахівець.

Нагадаємо, названо головні складові якісного переходу на strip-till.