Яка залежність виникнення гіперкератозу каналу дійок від їхньої форми
Частота розвитку гіперкератозу каналу дійок у корів залежить від розміру дійок та особливостей їхньої будови в кожної конкретної тварини, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Передні дійки завжди довші від задніх, а в старших за віком корів вони стають довшими приблизно на 10 мм, як порівняти з молодими тваринами.
Довгі та короткі соски частіше піддаються гіперкератозу через постійну дію гуми доїльних стаканів під впливом вакууму на їхні кінчики. Оптимальна довжина сосків становить – 50-60 мм.
Уважається, що діаметр сосків не впливає на розвиток гіперкератозу через те, що кількість лактацій або стадія лактації можуть мати більш домінантний вплив на розвиток гіперкератозу, ніж діаметр сосків, отже, маскує його ефект.
Багато дослідників уважають, що форма дійок не має значного впливу на частоту розвитку гіперкератозу їхнього каналу. Водночас є чимало свідчень, що форма кінчика дійки значно впливає на розростання кератинового кільця в каналі соска. Зокрема, корови із загостреними кінчиками сосків більш схильні до розвитку гіперкератозу: у них грубішає кератинове кільце в більш ранній період лактації, ніж у тварин із кінчиками сосків у формі лійки.
Це відбувається через меншу кількість тканин, що оточують отвір соска. Тому жорстка механічна дія гуми доїльних стаканів під час машинного доїння інтенсивніше впливає на епітелій каналу сосків і їхні кінцеві тканини, як порівняти з лійкоподібними кінцями сосків, у яких тканини менше піддаються впливу дії доїльного вакууму внаслідок більшої кількості навколишніх тканин.