Тваринництво

Зобна хвороба у молодняку ВРХ і ДРХ частіше спостерігається у зимово-весняний період

Результати багатьох досліджень указують на більше або менше виражену сезонність захворюваності новонародженої великої та дрібної рогатої худоби на ензоотичний зоб (йодну недостатність, зобну хворобу) у зимово-весняний період.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Дослідники пов’язують це з сонячною інсоляцію й авітамінозами, які можуть мати певне значення в патогенезі мікроелементозів.

За ензоотичного зоба у ВРХ і ДРХ спостерігають виражений дефіцит йоду, а також кобальту, цинку й міді в кормах і воді. Водночас уміст кальцію, марганцю й заліза в кормах і воді перевищує середні значення референтних показників, що може посилити дефіцит йоду.

Крім того, дефіцит енергії й амінокислот, особливо незамінних у тварин сухостійного періоду, може спричинити підвищення захворюваності новонароджених й ускладнений перебіг хвороби, а також зростання їхньої смертності.

Захворюваність молодняку ВРХ і ДРХ залежить від дотримання технології годівлі, використання мінеральних кормових добавок, що містять дефіцитні мінерали для тварин. Особлива увага щодо підгодівлі мінеральними кормовими добавками має приділятися тваринам у сухостійному періоді.

Нагадаємо, в Україні найвища захворюваність тварин на ензоотичний зоб спостерігається в умовах окремих територій західної та північно-східної біогеохімічних зон.